Policjanci masowo korzystają z tego urządzenia, żeby złapać kierowców. Wysoka skuteczność w praktyce

Funkcjonariusze w Gorlicach aktywnie korzystają z pomocy drona w swojej codziennej pracy, gdzie jest on niezastąpionym narzędziem do wielu zadań, o których sobie w dzisiejszym artykule porozmawiamy. Rozwijająca się technologia z pewnością zaskakuje wręcz fantastycznie spisując się w terenie. Drony nie tylko mogą pomóc policjantom w poszukiwaniu zaginionych osób, ale również nagrać sprawców wykroczeń w ruchu drogowym. 

Policjanci masowo korzystają z tego urządzenia, żeby złapać kierowców. Wysoka skuteczność w praktyce
Podaj dalej

Policjanci masowo korzystają z tego urządzenia, żeby złapać kierowców

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie
fot. freepik

Drony to jeden z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z piratami drogowymi. Idealnie sprawują się w terenie, o czym świadczy wiele pomyślnie przeprowadzonych działań przez mundurowych. To jednak nie są ich jedyne funkcje… są wykorzystywane również w innych zadaniach wykonywanych przez policjantów w Polsce. 

W tym artykule za przykład posłużą nam pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, który niejednokrotnie wykorzystywali na służbie wspomniane urządzenie. Przydało się ono w trakcie akcji poszukiwawczych zaginionych osób za sprawą kamerki termowizyjnej, która umożliwia poszukiwanie ludzi w dowolnych warunkach. Zwłaszcza w nocy. 

Urządzenie to było wykorzystywane również podczas zabezpieczania kilku dużych imprez sportowych i kulturalnych. Przekazywało obraz do dowódcy działań, umożliwiając szybką reakcję na pojawiające się zagrożenia. Poza tym, dron wielokrotnie brał udział w kontrolach obszarów trawiastych, szczególnie narażonych na wypalenie pozostałości roślinnych wczesną wiosną. W praktyce dzięki temu udało się ujawnić osoby praktykujące ten nielegalny proceder, zapobiegając powstawaniu pożarów. 

Ogromnym atutem drona jest to, że poruszając się na wysokości, jest niemal bezgłośny i wyposażony w bardzo dobrą kamerę, co umożliwia wykrycie osób dopuszczających się przestępstw w trudno dostępnych miejscach. Ponadto bardzo często są praktycznie niemożliwe do wychwycenia przez człowieka. Dla przykładu kierowca obserwowany przez drona nie ma możliwości zorientowania się, że tak jest. 

Praktyczne zastosowanie przeciwko kierowcom 

policyjny dron mandat mandaty
fot. pixabay

Drony są wykorzystywane też do monitorowania kluczowych miejsc na terenie całego powiatu gorlickiego, gdzie często dochodzi do złamania przepisów. Te działania mają głównie charakter prewencyjny, zwykle kończąc się pouczeniem kierowców. Mimo to zdarzają się przypadki, gdy dochodzi do poważniejszych naruszeń – wtedy nagrania z drona mogą posłużyć jako podstawa do ukarania mandatem lub w najgorszym wypadku, skierowania sprawy do sądu. 

Choć policjanci z Gorlic wykorzystują coraz lepsze urządzenia, by efektywniej realizować swoje obowiązki, to nie są żadnym wyjątkiem. Funkcjonariusze w całym kraju rozwijają się wraz z nowoczesnymi technologiami. Drony, nowe pomiary prędkości to tylko jedne z wielu rozwiązań stosowanych przez Polaków. W przyszłości możemy oczekiwać nowych rozwiązań, które z pewnością nieraz zaskoczą obywateli, w tym narwanych kierowców za kółkiem. Wszystko w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, nie tylko w ruchu drogowym, ale także poza nim.  

 

Przeczytaj również