Cofnięcie uprawnień nie wystarczyło. Kierowcy z zakazami zatrzymani na gorącym uczynku

Naruszenie przepisów może prowadzić do nałożenia mandatu, utraty przywilejów (pod postacią uprawnienia) lub nawet kar więzienia. Pomimo sporych konsekwencji finansowych wciąż zdarzają się osoby, które naginają prawo. W dzisiejszym artykule opowiemy wam o trzech kierowcach, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem narazili innych uczestników na niebezpieczeństwo. W trakcie kontroli okazało się, że część z nich miało cofnięte uprawnienia – to jednak nie wystarczyło do ich powstrzymania. 

kierowca mandat taryfikator
Podaj dalej

Cofnięcie uprawnień nie wystarczyło

prawo jazdy senior seniorzy badania
Freepik

Trzech mężczyzn wykazało się kompletną głupotą za kierownicą. Mimo posiadania zakazu do prowadzenia pojazdów wsiedli do auta i wyruszyli w podróż. Na szczęście policjanci pochwycili piratów drogowych i zderzyli ich z przykrą rzeczywistością. Każdy z panów został ukarany punktami karnymi i mandatem. Co każdy z nich konkretnie przeskrobał? Zobaczcie sami… 

Tuż przed godziną 3:30 w Gdańsku doszło do pierwszej interwencji. Tamtejsi policjanci zatrzymali 21-latka kierującego Volkswagenem Golfem. Szczegółowa kontrola wykazała, że mężczyzna z Gdańska posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do sierpnia 2026 roku. Co więcej, złamał kolejny przepis dotyczący dopuszczalnej liczby pasażerów określonego w dowodzie rejestracyjnym. Za to wykroczenie otrzymał mandat w wysokości 300 złotych oraz 6 punktów karnych. 

Po godzinie 16:00 patrol drogówki zatrzymał do kontroli drogowej kierującego osobowym Renault, który przekroczył dozwoloną prędkość o 20 km/h. Jak można się domyślić w trakcie sprawdzania danych 35-latka wykryto pewne nieścisłości. Okazało się bowiem, iż mężczyzna otrzymał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych do maja 2024. Został zatrzymany i przewieziony do komisariatu. Otrzymał również mandat w kwocie 200 złotych i 3 punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości. 

Tego samego dnia wieczorem, około godziny 23:00, policjanci ruchu drogowego skontrolowali kierującego Skodę, który stał na przystanku autobusowym, tamując i utrudniając ruch. W czasie interwencji okazało się, że 34-letni taksówkarz z Gruzji od września zeszłego roku ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Pojazd został zabezpieczony przez wskazaną przez niego osobę, a on sam został zatrzymany i przewieziony do komisariatu. Otrzymał też mandat w wysokości 500 złotych i 8 punktów karnych. 

Jakie kary za jazdę po cofnięciu uprawnień?

Oczywiste jest, że przestrzegania przepisów, zwłaszcza w kontekście prawa drogowego jest niezwykle istotne w celu zachowania bezpieczeństwa. Warto być świadomym, że ich naruszenie niesie za sobą poważne konsekwencje prawne, które są nie tylko ograniczone do kar finansowych, ale mogą również obejmować pozbawienie wolności. W przypadku kierowania pojazdem mechanicznym mimo sądowego zakazu, przewidziana jest kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Jeżeli kierowca nie stosuje się do decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, grozi mu kara do dwóch lat więzienia. 

 

Przeczytaj również