Co warto wiedzieć o punktach karnych w 2024 roku? Niektórzy kierowcy nie wiedzą wszystkiego…

Kierowcy, którzy naruszają przepisy drogowe, otrzymują określoną liczbę punktów karnych, zależnie od powagi i rodzaju przewinienia. Im większa liczba punktów, tym surowsze kary w postaci grzywny lub nawet utraty prawa jazdy. Choć z pozoru może wydawać się, że taki system nie ma przed kierowcami żadnych tajemnic, to okazuje się, iż nie każdy wie o nim wszystko. Co warto wiedzieć o punktach karnych w 2024 roku? O tym porozmawiamy sobie w dzisiejszym artykule. 

mandat punkty karne
Podaj dalej

Co warto wiedzieć o punktach karnych w 2024 roku?

punkty-karne-policja
policja.gov.pl

Zdobycie określonej liczby punktów karnych wiąże się z szeregiem nieprzyjemności. Nie tylko zwiększy się tym samym wysokość otrzymanego przez nas mandatu, ale również zwiększamy szansę na utratę uprawnień. Z tego względu niezwykle istotne okazuje się zrozumienie wszystkich najważniejszych informacji o wspomnianych punktach. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, jak wygląda sytuacja w 2024 roku. Dowiecie się, gdzie sprawdzić liczbę punktów, w jaki sposób je zredukować oraz jaki limit trzeba przekroczyć, aby utracić uprawnienia. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy. 

Na tym etapie musicie być świadomi, iż jest możliwość sprawdzenia liczby swoich punktów karnych. Możemy tego dokonać bezpośrednio na komisariacie policji lub za pomocą usługi systemu CEPiK 2.0. Jeżeli te opcje z jakiegoś powodu wam nie odpowiadają istnieje jeszcze aplikacja mObywatel – możecie tam bez problemu zobaczyć, na czym stoicie. 

Całkiem niedawno do życia ponownie powołane zostały odpłatne szkolenia, w których można wziąć udział raz na pół roku. Pozwalają one na zredukowanie, a co za tym idzie całkowite pozbycie się sześciu najstarszych punktów karnych. Jest jednak pewien haczyk – z takiego uproszczenia skorzystać mogą kierowcy posiadający prawo jazdy od roku. Kolejnym utrudnieniem mogą być koszta – przeciętna kwota za kurs redukujący wynosi około 1000 złotych od uczestnika. 

W praktyce szkolenie składa się z 8 godzin wykładów, gdzie jedna godzina szkolenia równa się 45 minutom. Dodatkowo, w ramach tego przedsięwzięcia odbywa się ćwiczenie praktyczne z awaryjnego hamowania. A to wszystko realizowane jest w ciągu jednego dnia. Osobą prowadzącą zajęcia redukujące jest człowieka posiadający wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu. Z jednej strony możemy mieć do czynienia z policjantem, a z drugiej np. z egzaminatorem.

W jakich okolicznościach stracimy prawo jazdy? 

fot. pixabay

Na samym starcie należy podkreślić, iż wszystko zależy od długości posiadania uprawnień. Obecnie w Polsce istnieje podział na dwie kategorie: kierowców ze stażem dłuższym niż rok, a także tych z mniejszym. Jak wygląda to w praktyce? 

Gdy kierowca zdobędzie więcej niż 24 punkty (dotyczy to osób posiadających prawo jazdy dłużej niż rok) musi przejść badanie psychologiczne oraz egzaminy, podobny do tego, który przechodzą nowi kandydaci na prawo jazdy. Egzamin obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Jeżeli kierowca posiadał kilka kategorii uprawnień, to traci je wszystkie, bez względu na to, jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu punktów karnych. 

Tak jak wspominaliśmy powyżej nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok. Takie osoby mają wówczas limit 20 punktów karnych, a po jego przekroczeniu ich uprawnienia zostają cofnięte przez starostę. Oznacza to, że muszą przejść przez całą procedurę ponownego ubiegania się o prawo jazdy. Najpierw wymagany jest udział w kursie, dopiero następnie mogą podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego. 

 

Przeczytaj również