Oto nowy prezes BMW. Poprzednik zawiódł na kilku płaszczyznach

Oto nowy prezes BMW. Poprzednik zawiódł na kilku płaszczyznach

890x

Podaj dalej

Oliver Zipse został wybrany na nowego prezesa zarządu koncernu BMW. Na stanowisku zastąpi Haralda Krügera.

55-latek nową posadę obejmie 16 sierpnia. Przed nim kilka odpowiedzialnych zadań. Po dekadzie na szczycie globalnej sprzedaży samochodów luksusowych, od 2016 r. poważnym zmartwieniem dla bawarskiej marki jest Mercedes-Benz. Brak zdecydowanych działań był jedną z głównych przyczyn odwołania poprzednika (oficjalnie zrezygnował sam).

Poza tym po wczesnej przewadze w rozwoju samochodów elektrycznych, BMW dało się wyprzedzić na tym polu koncernowi Volkswagena oraz Tesli. Zipse będzie musiał znaleźć sposób na skuteczne zainwestowanie w kosztowny rozwój pojazdów elektrycznych i autonomicznych.

Jednocześnie będzie musiał zadbać o finanse. W pierwszym kwartale dział motoryzacyjny BMW zanotował pierwszą stratę finansową od dekady. W marcu ogłoszono plan oszczędnościowy o wartości 12 miliardów euro, zaznaczając utrzymanie liczby pracowników w tym roku.

Oliver Zipse z wykształcenia jest inżynierem mechaniki Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt. Studiował także informatykę i matematykę w amerykańskim Utah. Do BMW dołączył w 1991 r. jako stażysta. W ciągu ostatnich trzech dekad najważniejszymi stanowiskami było kierowanie strategiami marki i produktów oraz zostanie członkiem zarządu odpowiedzialnym za produkcję.

Źródło: Automotive News

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News