Nie ma prawka, ale wygrywa etap Rajdowych Mistrzostw Europy

Debiutant w Rajdowych Mistrzostwach Europy, Oliver Solberg wraz z pilotem Aaronem Johnstonem wygrali 1. etap Rajdu Lipawy, trzeciej rundy ERC.

Norweski kierowca z łotewską licencją otworzył swoje statystyki w ERC od wygrania dwóch pierwszych odcinków specjalnych. Łupem syna mistrza WRC z 2003 r. (Pettera Solberga) nie padł jedynie najdłuższy w harmonogramie 28,68-kilometrowy Ramirent (zaliczył piruet w Polo R5).

Końcowy odcinek pierwszej pętli wygrali Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Citroen C3 R5). Mistrzowie Europy na koniec dnia ustępują liderom o 9,7 sekundy. Czołową trójkę kompletują łotewscy debiutanci w samochodzie R5 (Skoda Fabia), Mārtiņš Sesks i Krišjanis Caune.

11,6 sekundy od podium po sobocie widnieją Chris Ingram i Ross Whittock (Fabia R5). Czołową piątkę kompletuje były junior Toyoty i syn dwukrotnego mistrza PWRC, Hiroki Arai. Jego pilotką jest Ilka-Minor Petrasko – zdobywczyni 8 podiów w WRC, m.in. z Manfredem Stohlem, którego zespół obsługuje Citroena C3 R5 japońsko-austriackiej załogi. W wynikach oficjalnych Arai otrzymał jednak karę 1 minuty i 10 sekund za spóźnienie na PKC przed startem OS4 (samochód nie chciał odpalić na serwisie). Oznaczało to spadek z piątego na ósme miejsce.

Liderzy Rajdowych Mistrzostw Europy, Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (Fabia R5) utrzymują się na prowadzeniu w punktacji cyklu. W sobotę zdobyli 3 punkty za piątą lokatę. Habaj zdobył także podium w mistrzostwach Łotwy, już drugie w tym sezonie po Rally Alūksne. W krajowej klasyfikacji uplasował się za Solbergiem i Sesksem.

Polacy tracą do podium 37,3 sekundy. Do liderów już przeszło minutę. Z drugiej strony mają 11,9 sekundy zapasu nad wspieranymi przez polski oddział Michelin, Filipem Marešem i Janem Hlouškiem (Fabia R5). Ostatnią z załóg, która wywalczyła bonusowy punkt za pierwszy etap był cypryjski duet Alexandros Tsouloftas/Antonis Chrysostomou (Fabia R5).

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek liderują po pierwszym etapie w klasyfikacji Abarth Rally Cup. Po pętli zajmowali drugą lokatę. Na przedostatnim sobotnim odcinku odpadł znany z World RX, Reinis Nitišs. Z kolei na końcowej próbie dnia, Andrea Nucita nie dohamował się do szykany i spadł za Polońskiego o 18,5 sekundy.

W pierwszym starcie w barwach Subaru Poland Rally Team piąte miejsce w klasie LRC2 (tylko mistrzostwa Łotwy) zajął 17-letni Kuba Greguła (na litewskiej licencji) z pilotem Grzegorzem Dachowskim.

Rajd Lipawy 2019 – wyniki po 1. etapie (czołówka)