To tanie kombi z Niemiec za 26 tys. zł to teraz hit w Polsce! Spala 3,7 l na 100 km, samo parkuje, ludzie są totalnie zachwyceni

To tanie kombi z Niemiec za 26 tys. zł to teraz hit w Polsce! Spala 3,7 l na 100 km, samo parkuje, ludzie są totalnie zachwyceni

Ford Focus Mk3 2011

Podaj dalej

Z każdym, kolejnym rokiem Polacy mogą sobie pozwolić na coraz bardziej nowoczesne samochody. Już nawet kilkunastoletnie roczniki oferują chociażby opcję samodzielnego parkowania i to za niską cenę. Przekonuje o tym chociażby popularność jednego kombi, które masowo jest sprowadzane z Niemiec do Polski. To zresztą jego niejedyne atuty.

Jak wykazał raport IBRM Samar, Niemcy nadal stanowią główne źródło importu używanych samochodów osobowych (53,8 proc.). Co prawda sprowadzamy stamtąd już dużo mniej (-24 proc.), ale 415 784 szt. i tak robią wrażenie. Zwłaszcza w porównaniu z drugą Francją, z której ściągnęliśmy 97 898 aut osobowych. Te są niestety coraz starsze, bo ich wiek przekroczył średnią 13 lat (13,23). W przypadku konkretnie aut benzynowych średnia to już 14 lat, a diesle są zazwyczaj o 2 lata młodsze.

Ford Focus Mk3 kombi 2011
fot. Ford

Samoparkujące kombi ze śmiesznym spalaniem

Największą popularnością cieszą głównie marki niemieckie (Volkswagen – 71 836 szt., Opel 69 106 szt.), ale nie tylko. Brandem nr 3 w 2022 r. okazał się Ford (65 511 szt.), który jako jedyny spoza Niemiec ma 2 modele w czołowej dziesiątce. Hitem importu okazuje się Ford Focus, którego w zeszłym roku sprowadzono do Polski w liczbie 13 189 egzemplarzy. To szósty najpopularniejszy model, który zaczyna być coraz bardziej dostępny finansowo dla wielu Polaków. W naszym kraju bardzo się go szanuje, bo już nawet 12-letnie roczniki oferują niezwykłe technologie.

To bowiem w 2011 r. na rynku zadebiutowała trzecia generacja Forda Focusa. Jednym z wyznaczników nowoczesności jest w tym przypadku autonomiczny asystent parkowania. Samodzielnie parkujące auto w poprzedniej dekadzie było czymś zachwycającym. Dziś rodzinnego Forda Focusa kombi można kupić nawet za ok. 26 tys. zł. Oprócz pojemnego bagażnika, asystenta parkowania, ten model zbiera świetne recenzje za trwałość i wydajność silników. Dość powiedzieć, że diesel 1.6 o mocy 115 KM ma spalanie w trasie na poziomie 3,7 l/100 km! Dodatkowo każdy zwraca uwagę na fenomenalne prowadzenie za sprawą robiącego różnicę zawieszenia.

Ford Focus Mk3 kombi 2011 - tył
fot. Ford

Zalet jest więcej

To jednak nie wszystko, bo jak to w Fordzie, jest tam dostępny znak rozpoznawczy marki, czyli ogrzewanie przedniej szyby. Często na wyposażeniu modeli z Niemiec znajdziemy też ogrzewane fotele kierowcy i pasażera, automatyczną klimatyzację czy komunikację bluetooth. W cenach poniżej 30 tys. zł kupimy także wersję z nawigacją, ksenonami i droższymi alufelgami. Oczywistością jest też fakt, że generacja przygotowana na minioną dekadą wygląda bardzo nowocześnie i wyróżnia się na polskich ulicach. Znalezienie egzemplarza z przebiegiem poniżej 200 tys. km to dziś żaden problem. W sieci bez trudu znajdziemy też recenzje zachwyconych użytkowników.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News