Oto ile naprawdę płaci się teraz w Polsce za diesel, benzynę i LPG. Eksperci nie wierzyli, że takie ceny paliw są możliwe [RAPORT]

Oto ile naprawdę płaci się teraz w Polsce za diesel, benzynę i LPG. Eksperci nie wierzyli, że takie ceny paliw są możliwe [RAPORT]

paliwo ropa naftowa cena kursy walut dolar euro złoty

Podaj dalej

Rewelacyjne wnioski płyną z najnowszego raportu dotyczącego średnich cen paliw w Polsce. Diesel, benzyna i LPG tanieją w zawrotnym tempie, zaskakujac nawet ekspertów. Obniżki są szokująco wysokie zwłaszcza w jednym województwie.

Diesel i benzyna potaniały mocniej, niż sądzono

Największy zjazd cenowy odnotowano na oleju napędowym, który potaniał o 33 gr na litrze! W efekcie średnia ogólnopolska cena za diesel to już tylko 7,14 zł/l. Analitycy e-petrol.pl prognozowali, że w optymistycznym wariancie ON będzie kosztował 7,27 zł/l. Jednak m.in. ciągły spadek cen w hurcie umożliwił furtkę do naprawdę sporych obniżek.

Eksperci nie doszacowali też możliwości spadków cen benzyny. Spodziewano się, że za Pb95 w najlepszym przypadku będziemy płacić średnio 6,25 zł/l. Tymczasem najnowszy raport e-petrol.pl wskazuje, że cena tego paliwa spadła do 6,22 zł/l. To aż 22 gr na litrze mniej niż przed tygodniem. Podobnie, bo o 21 gr/l zmniejszyła się też cena 98-oktanowej benzyny. Pb98 kosztuje teraz średnio 7,08 zł/l.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – shangarey

Szacunki analityków były prawidłowe w kontekście autogazu, który znów jest tańszy. W przypadku LPG spadki cen nie są tak spektakularne, ale średnia ogólnopolska znów poszła o 4 gr w dół. Teraz za to paliwo płaci się średnio 3,07 zł/l, czyli zgodnie z przewidywaniami ekspertów.

Które województwa są najtańsze i najdroższe?

Tymczasem w poszczególnych województwach ceny paliw mogą być lepsze, ale i gorsze. Jak podaje e-petrol.pl, obecnie najtaniej tankuje się w woj. świętokrzyskim. Tam za litr benzyny 95-tki płaci się średnio 6,16 zł/l. Z kolei diesel kosztuje zazwyczaj 7,09 zł/l, a LPG tylko 2,90 zł/l. Autogaz w cenie poniżej 3 zł/l jest już dostępny w sporej części kraju. Takie stawki można spotkać też w woj. łódzkim, sląski, małopolskim, podkarapckim i wielkopolskim.

Województwa, w których panuje drożyzna są podzielone w zależności od rodzaju paliwa. Przykładowo najdroższa benzyna (6,28 zł/l) jest w woj. zachodniopomorskim. Natomiast za diesel najwięcej płaci się w woj. lubuskim, bo aż 7,23 zł/l. LPG nadal jest bardzo drogi na Dolnym Śląsku, ponieważ to wydatek średnio 3,26 zł/l.

Od 12 września nowe ceny za diesel, benzynę, LPG
fot. freepik.com – lucigerma

Wciąż można ustrzelić promocję

Jeszcze do końca września trwają promocje na paliwo na niektórych stacjach. Najatrakcyjniejsze rabaty oferuje jeszcze Shell, który nie wyznaczył limitu transakcji na obniżkę -30 gr/l na diesel lub benzynę. Ze zniżką można też tankować LPG, ale tylko -10 gr/l. Promocja jest dostępna tylko dla członków Shell Clubsmart, co można zrealizować w 2 minuty z telefonu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News