Gdzie oddać stary akumulator? Zamiast 5000 zł grzywny za wyrzucenie na śmietnik, można na nim zarobić

Stary akumulator nie przyda się kierowcom już do niczego w samochodzie. Jednak nie można go potraktować jak zwykłego odpadu i wyrzucić do śmieci. Zwłaszcza że każdy może dostać za niego pieniądze, kupując nową baterię.

Gdzie wyrzucić stary akumulator?
Podaj dalej

Dlaczego stary akumulator nie może trafić na zwykły śmietnik?

Akumulatory samochodowe nie kwalifikują się do wyrzucenia do żadnego z pojemników w typowej segregacji odpadów. Wrzucenie go do kontenera na śmieci „zmieszane” to poważne zagrożenie dla zdrowia, a czasem życia ludzi. Wszystko dlatego, że zawartość takiej baterii może skazić na wysypisku rzeczy, które potem wykorzystuje się ponownie, np. w przemyśle spożywczym. Żywność z przetworzonego, ale skażonego pojemnika może trafić potem do ludzkiego organizmu. Z tego względu grzywna za udowodnione wyrzucenie go na śmietnik wynosi do 5000 zł.

Jakie są rodzaje akumulatorów?
Stary akumulator zawiera silnie toksyczne substancje, których zmieszanie ze śmieciami grozi poważnymi konsekwencjami. // fot. freepik.com / blkstudio

W składzie akumulatora znajdują się m.in. substancje, które są rakotwórcze jak kadm (symbol Cd). Ten toksyczny metal ciężki odpowiada też za wywołanie nadciśnienia, a także potrafi narobić problemów z nerkami i wątrobą. Na te dwa ostatnie organy fatalnie działa też ołów (Pb), który dodatkowo niszczy też mózg. Z kolei zawarta w akumulatorach rtęć (Hg) sieje spustoszenie w układzie nerwowym i stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla ciężarnych kobiet. Oczywiście te substancje są śmiertelnie niebezpieczne również dla zwierząt, zatem wywożenie baterii do lasu to także kryminał. Z akumulatora może wyciec kwas siarkowy, którego „spróbowanie” przez zwierzę może zakończyć się długą agonią. Wspomniane składowe baterii, a także spotykany tam cynk czy lit mogą dodatkowo bardzo skazić glebę.

Jak bezpiecznie pozbyć się zużytego akumulatora?

W Polsce obowiązuje ustawa o bateriach i akumulatorach, która czytelnie wskazuje, co należy zrobić ze zużytym akumulatorem. Jeśli nie potrzebujemy nowej baterii, to można ją wywieźć za darmo do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Takie punkty posiadają odpowiednie warunki do magazynowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, co w polskim prawie podlega określonemu rygorowi ze wspomnianej ustawy. Co jakiś czas organizuje się też zbiórki starego sprzętu elektronicznego, gdzie przyjmowane są m.in. akumulatory.

PSZOK / ulotka
Jeśli w naszym pobliżu nie ma pojemnika na baterie i zużytą elektronikę, to stary akumulator można wywieźć do najbliższego PSZOK. // graf. PSZOK Gmina Lipnica Wielka

Jeżeli potrzebujemy nowego akumulatora do aktualnie używanego samochodu, to stary akumulator najlepiej oddać do sklepu, z którego bierzemy nową baterię. Zwłaszcza że nie zdając zużytego akumulatora pobierana jest kaucja depozytowa 30 zł (określona w art. 55 ustawy o bateriach i akumulatorach). Jednak oddając zużytą baterię to my dostaniemy to 30 zł, ale tylko w przypadku zakupu nowego akumulatora. Nie mają to znaczenia parametry lub gabaryty akumulatora. Istnieją także sklepy, które dowożą nowy akumulator do klienta i bezpiecznie zabierają stary. To może okazać się bardzo pomocne w przypadku unieruchomionego auta.

Dlaczego recykling akumulatorów jest tak ważny?

Odpowiedni recykling akumulatorów jest niezwykle istotny nie tylko ze względów bezpieczeństwa ludzi, zwierząt i środowiska, o czym było wspomniane wcześniej. Prawie cały skład starego akumulatora da się wykorzystać ponownie. Chociażby do produkcji nowych baterii, do których pobiera się ołów. Często nowe baterie powstają w 100 proc. z odzyskanych metali i tworzyw. Zakłady chemiczne mogą z kolei wydobyć z roztworu kwasu siarkowego substancje, które przydadzą się do produkcji silnie żrących detergentów, szkła czy materiałów tekstylnych. Natomiast tworzywo, z którego zrobiono obudowę można przerobić na granulat.

Dlaczego recykling akumulatorów jest tak ważny?
Recykling baterii jest niezwykle istotny, bo niemal całą niebezpieczną zawartość można ponownie wykorzystać w dobrym celu. // fot. freepik.com / maxx-studio

Na szczęście świadomość ludzi w zakresie segregacji odpadów stale rośnie. Kiedyś wiedza o skali toksycznego działania baterii nie była aż tak powszechnie znana. Zaś segregowanie śmieci wiązało się z kosztami i poświęcaniem czasu. Wielu ludzi dla wygody po prostu tego nie robiło, ale dziś już jest inaczej. Pojemniki na odpowiednie odpady mamy często blisko domu, albo posiadanie ich nakazują przepisy. Choć nie wszyscy jeszcze odpowiednio segregują śmieci, to w przypadku akumulatorów nie ma miejsca na taryfę ulgową. Takie rzeczy muszą trafiać do odpowiednich miejsc, gdzie zostaną poddane odpowiedzialnemu recyklingowi.

Przeczytaj również