Daniel Obajtek skomentował aktualne ceny za diesel w Polsce. Od 16 września wystartuje nowa promocja na paliwo?

Daniel Obajtek skomentował aktualne ceny za diesel w Polsce. Od 16 września wystartuje nowa promocja na paliwo?

Daniel Obajtek skomentował aktualne ceny za diesel w Polsce. Od 16 września wystartuje nowa promocja na paliwo?

Podaj dalej

Na wielu stacjach w Polsce diesel jest droższy od benzyny o około złotówkę. Ta sytuacja mocno martwi kierowców, dlatego coraz częściej padają pytania o powody takich podwyżek. Od trudnych pytań nie mógł uciec prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, który udzielił wywiadu Business Insider Polska.

Drożyznę oleju napędowego Polacy widzieli już w ubiegłym tygodniu, gdy za diesel płacono średnio 7,69 zł/l. W tym samym czasie benzynę oferowano średnio po 6,61 zł/l (dane e-petrol.pl). Marcin Lis z Business Insider Polska podczas wywiadu z Danielem Obajtkiem zapytał wprost „co się dzieje z dieslem?”. Prezes Orlenu przyznał, że mamy tu do czynienia ze złożoną sytuacją.

To dlatego diesel jest tak drogi

Jak zauważył, ma to związek z wysokimi cenami gazu, dlatego w energetyce, tam gdzie było to możliwe zaczęto zastępować go tańszym dieslem. „Wojna i ryzyko odcięcia dostaw gazu z Rosji w nadchodzącej zimie zwiększyła popyt na diesla ze strony energetyki” – powiedział Daniel Obajtek w rozmowie z Business Insider Polska. „Niestety, Europa, dążąc do zazielenienia swoich aktywów, wygaszała rafinerie i nie przeznaczała dodatkowych środków na prace odtworzeniowe. Rafinerie pogarszały swoje parametry i w momencie, kiedy zmuszone są do zwiększenia produkcji, dochodzi do poważnych awarii” – tłumaczył.

Daniel Obajtek zapowiedział tańszy diesel, benzynę i LPG?
fot. PKN Orlen

W efekcie odcięcie się od rosyjskiego diesla, przy braku własnych zdolności produkcyjnych sprawiło, że drastycznie wzrósł popyt, za czym nie nadążyła podaż. „Na rynku jest po prostu mało produktu, a logistyka wciąż opiera się na dieslu” – stwierdził prezes PKN Orlen. „Do tego w Polsce pojawiło się ponad milion nowych konsumentów z Ukrainy, którzy też jeżdżą samochodami” – dodał w wywiadzie Obajtek. Jednocześnie podkreślił, że Polacy często zapominają jak ważny dla kształtowania cen paliw jest kurs dolara.

Od 16 września nowa promocja na diesel i benzynę?

W wywiadzie padło także pytanie, do kiedy faktycznie potrwa promocja obniżająca dla większości ceny za diesel i benzynę o 30 gr na litrze. Aktualnie PKN Orlen ma zakończyć akcję 15 września, ale konkurencja, w tym przejęty Lotos, oferują zniżki do końca września. „Na razie przedłużyliśmy promocję o dwa tygodnie i nic więcej nie mogę powiedzieć” – odparł wymijająco Daniel Obajtek. Brak zaprzeczenia kontynuacji jest tu jednak bardzo wymowny. Wiele osób spodziewa się, że Orlen od 16 września dalej będzie kontynuował promocyjną sprzedaż. Zapewne przynajmniej do końca miesiąca, ale na ostateczne potwierdzenie zapewne przyjdzie nam poczekać do kolejnego tygodnia.

Cały wywiad z Danielem Obajtkiem dla Business Insider Polska można przeczytać tutaj.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News