Czy mechanicy w Polsce są dobrymi specjalistami? Od ponad 10 lat tutaj możesz znaleźć oficjalnych mistrzów w swoim fachu

Opinie o mechanikach w Polsce są różne. Z jednych jesteśmy zadowoleni, a z innych wręcz przeciwnie. Jednak w naszym kraju nie brakuje prawdziwych mistrzów w swoim fachu, ponieważ od ponad 10 lat mają świetną motywację do rozwoju. Mowa o Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników, które w tym roku doczekają się dwunastej edycji (30 marca – 2 kwietnia). Ten event będzie jedną z wielkich atrakcji Poznań Motor Show, ponieważ wspierają je wielkie gwiazdy sportu.

Polski mechanik serwis
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Platinum ORLEN OIL.

Historia Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników sięga 2012 r., gdy na Targach MeCaTech we Wrocławiu zorganizowano imprezę dedykowaną branży motoryzacyjnej. Zainteresowane firmy, importerzy, warsztaty mogły wybrać swojego najlepszego mechanika lub elektromechanika i wytypować go do udziału w Mistrzostwach. Zapowiedź tamtego wydarzenia można zobaczyć w archiwalnym materiale poniżej.

Wielka szansa dla młodych

Organizator pierwszego takiego eventu Adrian Dekowski do zawodowców dołączył parę uczniów ze szkoły, w celach pokazowych i okazało się to inspiracją na przyszłość. „Gdy zobaczyłem zaangażowanie tych młodych ludzi, od razu wiedziałem że trzeba zorganizować im zawody rok później” – wspominał wówczas Adrian Dekowski.

Te słowa nie były rzucone na wiatr. Już w 2013 r. równolegle na Targach MeCaTech we Wrocławiu zorganizowano Mistrzostwa Mechaników dla zawodowców oraz Młody Mechanik dla dwuosobowych zespołów ze szkół samochodowych. Od 2014 r. finały rozgrywano już na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W tym roku stolica Wielkopolski będzie gospodarzem po raz dziesiąty.

Robert Kubica / Mistrzostwa Mechaników 2021
Robert Kubica dopingował startujących w Mistrzostwach Mechaników 2021 / fot. Katarzyna Urbanek / mistrzostwamechanikow.pl

Szybki rozwój i towarzystwo gwiazd

Z czasem zaczęto rozszerzać też event o nowe kategorie. Doszły m.in. rywalizacje lakierników (2015), iElektromobilni (2018), mechanik maszyn rolniczych (2020) czy mechanik pojazdów ciężarowych (2021). Z racji wsparcia mistrzostw m.in. przez Platinum ORLEN OIL, eventom towarzyszom znane gwiazdy sportów motorowych. Wiele edycji wspierali m.in. Robert Kubica, Kuba Przygoński czy Bartosz Zmarzlik. W tym roku prestiżowe grono zasilą m.in. znani z WRC Kajetan Kajetanowicz i Miko Marczyk.

Przeczytaj również