Ale się pozmieniało! Od 17 sierpnia w Polsce tyle naprawdę kosztuje diesel, benzyna i LPG [RAPORT]

Ale się pozmieniało! Od 17 sierpnia w Polsce tyle naprawdę kosztuje diesel, benzyna i LPG [RAPORT]

diesel paliwo benzyna ceny cena podwyżka

Podaj dalej

Analitycy rynku paliw e-petrol.pl przedstawili najnowszy raport dotyczący aktualnych cen paliw w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami diesel, benzyna i LPG w Polsce potaniały i to bardzo wyraźnie. Wiele wskazuje na to, że to wcale nie koniec trendu spadkowego cen na stacjach paliw.

Benzyna tanieje najbardziej

W tym tygodniu ponownie najbardziej tanieje benzyna 95-oktanowa. To paliwo kosztuje średnio 20 gr na litrze mniej niż przed tygodniem, czyli 6,66 zł/l. Przed weekendem eksperci e-petrol.pl zakładali, że benzyna Pb95 będzie kosztować 6,57-6,72 zł/l. Jak wynika z raportu kierowców na cenapaliw.pl, w najtańszych regionach Polski to paliwo oferowane jest już nawet poniżej 6,50 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo promocja najtaniej najdrożej tanio drogo
fot. freepik.com – rcphotostock

Duży zjazd odnotowano też w przypadku benzyny Pb98, która potaniała o 11 gr/l. Aktualna średnia cena to 7,54 zł/l, ale są już stacje w Polsce oferujące to paliwo poniżej 7 zł/l. Analitycy e-petrol.pl spodziewali się jednak większych spadków dla średniej ogólnopolskiej. Typowano przedział cenowy 7,35-7,52 zł/l, ale taniejąca w hurcie benzyna pozwala mieć nadzieję na dalszy spadek cen.

Diesel nie będzie już tańszy?

Kierowcy tankujący diesel mogą mieć mieszane uczucia. Średnia ogólnopolska cena oleju napędowego spadła o 10 gr do poziomu 7,03 zł/l. Tutaj prognoza e-petrol.pl (6,93-7,07 zł/l) sprawdziła, się choć kierowcy liczyli na spadek poniżej 7 zł. Choć w Polsce jest mnóstwo stacji oferujących diesel poniżej tego progu, to już są obawy o podwyżki. Olej napędowy w hurcie drożeje z dnia na dzień, co może wyhamować dalsze spadki cen.

Po weekendzie tyle zapłacimy za paliwo
fot. freepik.com – rcphotostock

Z uśmiechem na pylony przy stacjach patrzą użytkownicy aut na LPG. Autogaz zaliczył dość dużą obniżkę, bo aż o 8 gr na litrze. To oznacza, że LPG kosztuje już średnio 3,19 zł/l, co trafnie wpisuje się w prognozę e-petrol.pl (3,18-3,28 zł/l). W zależności od regionu istnieje jednak duże zróżnicowanie cenowe tego paliwa. Nie brakuje stacji, na których autogaz jest oferowany wyraźnie poniżej 3 zł/l.

Warto pamiętać, że do końca wakacji duże sieci oferują 30-groszowe rabaty na paliwa podstawowe, czyli diesel i benzynę. Jedną z najpopularniejszych promocji jest ta na stacjach Shell, bowiem ma nieograniczoną liczbę transakcji. Dodatkowo od 16 sierpnia rabat (-10 gr/l) przyznawany jest także na LPG. Ta promocja potrwa do 30 września.

Źródło: e-petrol.pl / cenapaliw.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News