Po weekendzie tyle w Polsce naprawdę będą kosztować diesel, benzyna i LPG. To jest niepojęte, jakie będą ceny paliw! [RAPORT]

Po weekendzie tyle w Polsce naprawdę będą kosztować diesel, benzyna i LPG. To jest niepojęte, jakie będą ceny paliw! [RAPORT]

benzyna diesel paliwo kradzież złodziej paliwa blokada przedpłata

Podaj dalej

Przed wakacjami mówiono, że wakacje będą szczytem drożyzny na stacjach paliw. Teraz okazuje się, że diesel, benzyna i LPG są najtańsze od wielu miesięcy. A co najlepsze, eksperci mówią, że po weekendzie czeka nas kolejna bardzo dużo obniżka cen paliw!

Paliwo tanieje, ropa drożeje

„W drugim tygodniu sierpnia na stacjach paliw nastąpiło cenowe tąpnięcie, ponieważ o ponad 30 gr potaniały paliwa podstawowe, benzyna 95-oktanowa i olej napędowy” – wspomina Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Dzisiaj średnie ogólnopolskie ceny tych paliw wynoszą 6,86 zł/l za litr benzyny oraz 7,13 zł/l za litr oleju napędowego. W przypadku autogazu również mamy do czynienia z przeceną. Paliwo to potaniało o kolejne 4 gr i dzisiaj oferowane jest na stacjach po 3,27 zł/l” – wylicza.

„Na giełdzie w Londynie w tym tygodniu ropa naftowa drożeje” – zauważa ekspertka. „Cena baryłki surowca zbliża się już do 100 dolarów. Powodem podwyżki może być fakt, że w USA inflacja rośnie wolniej, niż oczekiwali analitycy. Argumentem za zwyżką był również raport Amerykańskiego Departamentu Energii, według którego w ostatnim tygodniu znacząco, bo 5 mln baryłek spadły zapasy benzyny. Ropa drożeje również w związku z tym, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała prognozę popytu na ten rok. Według niego, w związku z szalejącymi gazu ziemnego będzie rosło zapotrzebowanie na ropę i produkty ropopochodne” – tłumaczy.

Oto nowe ceny paliw na kolejny tydzień

„W związku ze zbliżającym się długim, sierpniowym weekendem e-petrol.pl ma dobre wiadomości dla kierowców” – zapowiada Magdalena Robak. „Z naszych prognoz wynika bowiem, że nawet do 30 gr spaść ceny benzyny Pb95 oraz oleju napędowego. Natomiast, jeżeli chodzi o autogaz, tutaj przewidujemy, że paliwo to potaniej o około 4-5 gr na litrze” – prognozuje.

Prognoza cen paliw e-petrol.pl 15-24.08.2022
screen e-petrol.pl

Ceny paliw będą oczywiście mocno uzależnione od regionu. Średnie stawki detaliczne za benzynę 95-oktanową powinny wynieść od 6,57 do 6,72 zł/l. Z kolei Pb98 powinno potanieć także o ok. 30 gr do ok. 7,35-7,52 zł/l. Średnie ceny za diesel wreszcie będą miały szóstkę z przodu, a spodziewany zakres to 6,93-7,07 zł/l. Z kolei średnia ogólnopolska cena LPG ma wynosić coś pomiędzy 3,18 a 3,28 zł/l. Dodając do tego wakacyjne rabaty na paliwo, tankowanie może być naprawdę tanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News