Pogoda za oknem nie sprzyja kierowcom – mokra i śliska nawierzchnia oraz intensywne opady śniegu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Według badań Fundacji AAA na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Zimowego, złe warunki atmosferyczne są przyczyną prawie pół miliona wypadków i ponad 2000 ofiar śmiertelnych na drogach każdej zimy. Dlatego właśnie kierowcy powinni znać elementarne zasady dotyczące postępowania w przypadku zimowych sytuacji awaryjnych. Aby na drogach było bezpieczniej, zadbajmy o przestrzeganie podstawowych zasad ostrożności i odpowiednio przygotujmy się do zimy.
Porady dla kierowców
Za nami już pierwsze opady śniegu, a za oknem od dłuższego czasu odnotowujemy spadki temperatur. Dlatego jest to już ostatni dzwonek na to, aby wymienić opony na zimowe. To jednak jeszcze nie załatwia sprawy, bowiem musimy pamiętać o właściwym ciśnieniu. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada również ciśnienie w oponach.
Należy upewnić się, że każda opona jest napompowana do poziomu ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu. Wartości te podane są w instrukcji obsługi oraz na etykiecie znajdującej się na ramie drzwi po stronie kierowcy. W tym miejscu warto przypomnieć, że nie należy pompować opon do ciśnienia podanego na samej oponie. Liczba ta oznacza maksymalne ciśnienie, jakie może wytrzymać opona, a nie ciśnienie zalecane dla Twojego pojazdu.
Kolejna kwestia to akumulator – zimą lepiej mu się dokładnie przyjrzeć. Gdy temperatura spada, spada również moc akumulatora. W chłodne dni silniki benzynowe i wysokoprężne do rozruchu zużywają więcej energii, a zasięg pojazdów elektrycznych i hybrydowych może się zmniejszyć. Dobrze jest zatem poprosić mechanika o sprawdzenie ogniwa w naszym pojeździe, a jeśli zajdzie taka potrzeba – niezwłocznie je wymienić.
Kierowcy muszą także pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu. Kiedy upewnimy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, warto zadbać o zapasowe żarówki. W razie potrzeby będziemy mogli je szybko wymienić.
Dodatkowo warto jest zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, a gdy spadnie śnieg dokładnie odśnieżyć szyby oraz odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód. Pamiętajmy, że za nieodśnieżone, lub źle odśnieżone auto policja może wystawić mandat w wysokości nawet do 3000 zł.
To jednak dalej nie wszystko. Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą warunków na drogach zmienia się również technika prowadzenia pojazdu. Przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów.
Unikaj ryzykownych zachowań podczas jazdy
Odpowiednie przygotowanie pojazdu to dopiero początek. Wsiadając za kierownicę zimą musimy pamiętać również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Pod żadnym pozorem nie korzystamy z telefonu komórkowego, jeśli nie jest on podpięty do systemu głośnomówiącego;
- Przestrzegamy podanych ograniczeń prędkości;
- ZAWSZE prowadzimy auto trzeźwi. Zarówno alkohol, jak i narkotyki mogą utrudniać bezpieczną i odpowiedzialną jazdę, wpływając na koordynację, ocenę sytuacji, percepcję i czas reakcji;
- ZAWSZE zapinamy pasy bezpieczeństwa;
- Starajmy się w miarę możliwości mieć pod ręką skrobaczkę do lodu lub odmrażacz, oraz małą miotłę do odśnieżania auta;
- Przydadzą się również kable rozruchowe, latarka i urządzenia ostrzegawcze (trójkąt awaryjny i flara);
- Wybierając się w dłuższą podróż zimą należy koniecznie zabrać ze sobą koc chroniący przed zimnem, ładowarkę do telefonu, wodę, żywność i niezbędne leki.
Zadbajmy również o swoje bezpieczeństwie nie tylko prowadzą, lecz również wtedy kiedy opuszczamy pojazd. Jako piesi nie zapominajmy o elementach odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym. Zachęcamy jednak, aby korzystać z nich zawsze dla własnego bezpieczeństwa. Jesienna i zimowa aura, a dodatkowo ciemne ubrania pieszych, nie ułatwiają sprawy kierowcom, którzy mogą ich zwyczajnie nie dostrzec. Dzięki np. opaskom odblaskowym jesteśmy o wiele bardziej widoczni na drodze, a tym samym dajemy szansę kierującym na odpowiednio wczesną reakcję.
źródło: AAA, policja.pl