Kolejna ważna obwodnica oddana do użytku. To ułatwi życie wielu kierowcom - zobacz gdzie

Kolejna ważna obwodnica oddana do użytku. To ułatwi życie wielu kierowcom - zobacz gdzie

Kolejna ważna obwodnica oddana do użytku. To ułatwi życie wielu kierowcom – zobacz gdzie

Podaj dalej

Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Iłży w województwie mazowieckim. Wąski odcinek drogi krajowej nr 9, z trudnym do pokonania pojazdami ciężarowymi zakrętem pod ruinami Zamku Biskupów Krakowskich w centrum Iłży, przestanie być zmorą kierowców.

– Obwodnica, którą dziś udostępniamy kierowcom, to bardzo potrzebna inwestycja, która wyprowadzi z Iłży ruch tranzytowy, poprawi warunki na DK9 oraz zwiększy bezpieczeństwo drogowe. Co istotne, dzięki nowej trasie mieszkańcy tej miejscowości w końcu odetchną od uciążliwego ruchu samochodowego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obwodnica o długości 7,2 km została zrealizowana jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Trasa powstała częściowo w układzie 2+1. W ramach zadania wybudowano dwa węzły drogowe: Iłża Północ na przecięciu z drogą powiatową (kierunek Pakosław) oraz Iłża Południe na włączeniu w istniejący ślad DK9. Wybudowano ponadto sześć obiektów inżynierskich, ekrany akustyczne, odwodnienie trasy, wygrodzenia drogi głównej, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści zyskali chodniki i drogi rowerowe. Przebudowana została również infrastruktura podziemna.

Wjazd na obwodnicę od strony Radomia odbywa się na zasadach czasowej organizacji ruchu. Połączenie dotychczasowej DK9 z obwodnicą Iłży zostało zwężone do jednej jezdni. Taka sytuacja będzie miała miejsce do czasu wybudowania przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747 i włączenia jej w DK9.

Obwodnicę Iłży zaprojektowało i zbudowało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy na wykonanie tego zadania to 185 mln zł.

Obwodnica Iłży jest pierwszą dużą inwestycją zrealizowaną w ciągu drogi krajowej nr 9 w woj. mazowieckim. Od Radomia do granicy z woj. świętokrzyskim zostanie rozbudowana ponad połowa z 33 km tej drogi. W ramach Programu budowy 100 obwodnic powstanie ok. 6-kilometrowa obwodnica Skaryszewa w ciągu DK9. W październiku 2020 r. GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, a 4 sierpnia 2022 r. został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla tego zadania.

Dla kolejnych dwóch odcinków: od końca obwodnicy Skaryszewa do początku obwodnicy Iłży (ok. 12,2 km) oraz od końca obwodnicy Iłży do granicy z woj. świętokrzyskim (ok. 4,6 km) przygotowywana jest koncepcja programowa na rozbudowę wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News