Wyłączać silnik na postoju czy nie? Oto jaka jest prawda

Wyłączać silnik na postoju czy nie? Oto jaka jest prawda

samochod na swiatłach odłaczac silnik czy nie freepik

Podaj dalej

Najnowsze samochody już w wersji standardowej wyposaża się w system, który pozwala na to, by silnik w czasie postoju nie pracował. Czy system start stop jest dobry dla silnika? Czy lepiej go wyłączyć? Wyjaśniamy.

Odłączony silnik na postoju- co daje takie rozwiązanie?

Zasada działania systemu, który odłącza silnik, nie jest skomplikowana. W momencie, kiedy samochód się zatrzymuje, system start stop unieruchamia go, aż do czasu, gdy kierowca nie wciśnie sprzęgła.

Jednak żeby tak się stało muszą być spełnione określone warunki: jednostka musi być rozgrzana, a akumulator sprawny i odpowiednio naładowany. W sytuacji, gdy w akumulatorze kończą się zapasy prądu, możesz zaobserwować, że system start stop nie działa, nawet gdy jest aktywny.

System start stop w samochodzie wyposażonym w manualną skrzynię biegów, włącza się wrzucając przekładnie na luz i puszczając sprzęgło. W aucie z automatyczną skrzynią nie trzeba robić nic, system działa w momencie kiedy samochód się zatrzyma lub jedzie w trybie dryfowania z niewielką prędkością.

Pomysł z tym by wyposażyć samochody w technologię, która pozwala wyłączać silnik w trakcie postoju miał dwa zastosowania: oszczędność paliwa i zmniejszenie emisji szkodliwych związków. Takie zastosowanie szczególnie miało poprawić sytuację w zatłoczonych miastach. Czy takie rozwiązanie jest zaś korzystne dla samego silnika?

odlaczać silnik czy nie system start stop
Freepik

Wyłączać system start stop czy nie?

Mając na względzie korzyści wynikające z oszczędności na paliwie, czy zysku dla środowiska, takie zastosowania są oczywiste. Tylko czy takie traktowanie silnika ma jedynie same plusy? Jak się okazuje, warto zrobić coś na kształt rachunku zysków i strat.

Praca systemu nie pozostaje obojętna zarówno dla akumulatora jak i dla podzespołów silnika. Jeśli chodzi o ten pierwszy element to niewątpliwie szybciej się zużywa, a ponadto musi spełniać szereg wymagań, w związku z tym jest droższy. Ponadto takie ekologiczne rozwiązanie wpływa na kondycję turbosprężarki oraz rozrusznika.

Jazda latem z systemem start stop może być nieco uciążliwa, bo wraz z silnikiem przestaje pracować klimatyzacja. Testy polegające na zweryfikowaniu rzeczywistych oszczędności paliwa, wykazały, że oszczędności sięgają rzędu od 4% do 8%.

start-engine

Czy można ten wyłączyć system w samochodzie?

Nie jest to skomplikowane, bo na ogół wystarczyć skorzystać z dedykowanego przycisku, zarezerwowanego dla systemu start stop. Kierowca znajdzie go albo w tunelu środkowym, albo na konsoli ewentualnie w okolicach kierownicy. Wszystko zależy od modelu samochodu producenta.

Należy pamiętać, że jest to tymczasowe rozwiązanie, bo po każdym unieruchomieniu samochodu z kluczyka, system resetuje się do pierwotnych ustawień.
Jeśli chciałbyś wyłączyć na stałe musisz się zwrócić do specjalisty od programowania, który dysponuje do tego odpowiednią wiedzą i sprzętem.

Posiadasz system start stop w samochodzie? Sprawdź jak akumulator powinieneś posiadać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News