W tych samochodach zgaśnie ci silnik, a nawet może wybuchnąć pożar. To prawdziwie kijowa sytuacja

W tych samochodach zgaśnie ci silnik, a nawet może wybuchnąć pożar. To prawdziwie kijowa sytuacja

2018-kia-soul

Podaj dalej

Akcje serwisowe zdarzają się ostatnio coraz częściej. Większość z nich dotyczy oprogramowania ale tym razem chodzi o silnik. Tym razem do serwisu wracają samochody koreańskiego producenta Kia. Dziś NHTSA ogłosiła, że małe modele Kia Soul z lat 2020-2021 oraz Seltos z 2021 roku zostaną wycofane. Powodem jest problem z silnikiem, który prowadzi do tego, że gaśnie a w rzadkich przypadkach do pożaru silnika.

Dwulitrowy silnik ma problem z korbowodem

Oba koreańskie crossovery mają zbyt twarde pierścienie olejowe. Z biegiem czasu nadmierna twardość może spowodować odpryskiwanie tłoka. W rezultacie może to spowodować zużycie większej ilości oleju. Właściciele mogą zauważyć nienormalny dźwięk stukania silnika (lub lampkę ostrzegawczą ciśnienia oleju na zestawie wskaźników). Dalsza eksploatacja pojazdu skutkuje zatarciem korbowodu i przebiciem bloku silnika. Wtedy może dojść do wycieku oleju na wydech, a tam gdzie jest dym bardzo łatwo o pożar.

Kia zgłosiła cztery pożary z powodu tego problemu. Na szczęście obyło się bez ofiar i wypadków.  W związku z tym, NHTSA ​​wycofuje 125 400 modeli Kia Soul z roku modelowego 2020-2021 oraz  21 849 modeli Kia Seltos wyposażonych w 2,0-litrowe silniki Nu.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

To nie pierwszy problem koreańskiego producenta z korbowodem. W grudniu 2019 Kia i siostrzana firma Hyundai wycofały prawie pół miliona starszych pojazdów z powodu przedwczesnego zużycia łożysk korbowodu. Tu również  chodziło o przebicie bloku silnika. Kia Soul z lat 2014-2015 uwzględniono w tym wycofaniu. Kia Seltos to zupełnie świeży model, który pojawił się na rynku w tym roku.

KIA Seltos
CarsGuide

Obie firmy mają na swoim koncie już cztery akcje serwisowe związane z pożarem w minionym roku. Powody są różne, od układu przeciwblokującego po zwarcie bezpiecznika.

Właściciele Kia Soul 2020-2021 i Kia Seltos 2021 z 2,0-litrowym silnikiem, dostaną powiadomienia  11 czerwca. Wizyta w serwisie Kia obejmuje sprawdzenie i w razie potrzeby wymianę silnika. Ponadto dealerzy zainstalują oprogramowanie, które może wykryć problem z pierścieniem olejowym tłoka i powiadomić kierowcę.

Kia wykona usługę bezpłatnie i zwróci właścicielom koszty naprawy związane z usterką, jeżeli tylko mieli taką nieprzyjemną kijową sytuację.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News