UOKiK gromi producentów, lista akcji naprawczych jest długa

UOKiK gromi producentów, lista akcji naprawczych jest długa

Podaj dalej

Na stronie UOKiK  trwa prawdziwy wysyp powiadomień o akcjach naprawczych.

Do serwisów wrócą właściciele marek : Audi, Ford, Jeep, Kia, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Skoda, Toyota i Volkswagen.

Sprawdź czy twoje auto jest na liście.

Audi A6
Audi A6

Audi A6 i A7 2018

Akcja naprawcza dotyczy 51 egzemplarzy wyprodukowanych w Niemczech, pomiędzy lutym a październikiem 2018 r. Naprawa będzie polegać na wymianie, odchylanego elementu zaczepu holowniczego z mechanizmem blokującym.

Audi A6 i A7 2014

356 egzemplarzy, wyprodukowanych pomiędzy lipcem a październikiem 2014 r., może posiadać, niepoprawnie podłączoną wtyczkę dodatkowego elementu grzejnego. W rezultacie może dojść do nadtopienia jej elementów lub pożaru. Właściciele aut, których dotyczy ta akcja, zostaną listownie zaproszeni do ASO, w celu sprawdzenia możliwości złego podłączenia wtyczki  i ewentualnej jej wymiany.

skoda-karoq
skoda-karoq

Skoda Karoq oraz Skoda Kodiaq

Akcja naprawcza dotyczy łącznie 71 samochodów, wyprodukowanych w Czechach. W tym przypadku mogła zostać zamontowana wadliwa rama przedniego lewego siedzenia (patrząc w kierunku jazdy), w związku z tym może pęknąć.

Podczas wypadku może to spowodować rozłożenie oparcia, które nie będzie już spełniać swojej funkcji ochronnej a zwiększy ryzyko obrażeń. Właściciele będą wzywani do ASO, w celu sprawdzenia pod kątem pęknięć. W razie konieczności, producent dokona jej wymiany.

Volkswagen- Arteon, Volkswagen Golf, Volkswagen Passat i Volkswagen T-Roc

Kampania naprawcza obejmuje 1577 aut, wyprodukowanych w Niemczech pomiędzy majem a sierpniem 2018. Dotyczy nieprawidłowo zamontowanej prowadnicy zagłówka tylnego siedzenia. W razie wypadku, zagłówek może nie zapewnić odpowiedniej ochrony. Właściciele samochodów będą listownie zapraszani do ASO, w celu sprawdzenia spoiny spawanej mocowań na ramie oparcia tylnego siedzenia, a w razie konieczności wymiany ramy oparcia.

Volkswagen Caddy

Akcja przywoławcza dotyczy 715 egzemplarzy, wyprodukowanych od 10.07 do 29.11.2018 r. w Niemczech. Włóknina tapicerki oparcia mogła zostać zamontowana odwrotną stroną. W razie uruchomienia bocznej poduszki bezpieczeństwa, perforacja tapicerki znajduje się po nieprawidłowej stronie. To uniemożliwia prawidłowe rozwinięcie się poduszki i zwiększa ryzyko obrażeń. Wizyta w serwisie obejmie sprawdzenie tapicerki oparcia w obu przednich siedzeniach. W razie konieczności zostanie wymieniona.

Volkswagen Passat 2018

Volkswagen Passat
Volkswagen Passat

Akcja serwisowa obejmuje 242 samochody, wyprodukowane od 4.05.2018 do 3.07.2018 r. Dotyczy zagłówków przednich siedzeń – mogą być niedostatecznie zabezpieczone sprężyną mocującą prowadnicy. Podczas wypadku, zagłówek może się wysunąć z oparcia siedzenia. To zwiększa ryzyko obrażeń. Serwis wymieni prowadnicę zagłówka, w obu przednich siedzeniach.

Polo oraz Volkswagen Up

Akcja serwisowa obejmuje 7 806 samochodów wyprodukowanych w Niemczech od 1.10.2015 r. do 27.07.2017 r. Dotyczy nieprawidłowego zespawania ucha do holowania, co skutkuje brakiem odpowiedniej wytrzymałości na naprężenia podczas holowania. W przypadku pęknięcia ucha, przyczepiona lina holownicza może spowodować obrażenia osób lub uszkodzenie przedmiotów. Serwis wymieni ucho do holowania, znajdujące się w komplecie narzędzi.

Volkswagen Tiguan
Volkswagen Tiguan

Volkswagen Tiguan 2019

Akcja serwisowa obejmuje 12 egzemplarzy, wyprodukowanych w Niemczech od 4 do 14 lutego 2019 r. Dotyczy ramy siedzenia przedniego lewego, która może pęknąć, co podczas wypadku może spowodować rozłożenie oparcia, które nie będzie już spełniać swojej funkcji ochronnej, zwiększając ryzyko obrażeń. Wizyta w serwisie, ma na celu sprawdzenie kondycji ramy. W razie konieczności, wymieni element.

Tiguan oraz Volkswagen Tiguan Allspace

Akcją przywoławczą objęto 283 samochody, wyprodukowane w Niemczech i Portugalii. Usterka dotyczy zamontowanego zaczepu holowniczego, w którym nie działa prawidłowo blokada mechanizmu odchylania. Sworzeń może pęknąć, skutkując utratą połączenia z pojazdem holowanym. Serwis wymieni wadliwy element.

Volkswagen Touareg 2018

Akcja serwisowa obejmuje 40 egzemplarzy, wyprodukowanych w Niemczech od 8.08 do 5.10.2018 r. Dotyczy uchwytu zamka przy pasie tylnego prawego siedzenia, który może mieć zbyt małą wytrzymałość. Naprawa będzie polegać na wymianie zamka pasa tylnego prawego siedzenia.

Ford Transit-2020
Ford Transit-2020

Ford Transit oraz Transit Custom

Akcja przywoławcza obejmuje łącznie 197 samochodów, wyprodukowanych w fabryce w Kocaeli od 2 czerwca do 15 września 2020 r.
Dotyczy źle zamontowanych lewych dolnych wahaczy zawieszenia, co w rezultacie może skutkować pojawianiem się na nich pęknięć. Serwis dokona stosownej naprawy.

Jeep Wrangler (JL) 2019-2020

Akcja serwisowa dotyczy 568 egzemplarzy, wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych. Blokada układu kierowniczego (ESL) może stykać się z wałkiem kolumny kierownicy podczas skręcania. W rezultacie może spowodować przecieranie się wiązki przewodów. Ponadto prowadzi do utraty mocy napędowej i wspomagania kierownicy. Naprawa będzie polegać na prawidłowym ułożeniu wiązki przewodów i założeniu opaski dystansowej.

Kia Stinger

Akcja serwisowa dotyczy 40 aut, wyprodukowanych od 13 maja do 17 lipca 2020 r. w Korei Południowej. Dysza w głównej pompie paliwowej, może z upływem czasem zostać zablokowana. Niewystarczający dopływ paliwa do silnika, spowoduje utratę mocy napędowej, w konsekwencji zwiększa ryzyko wypadku. Serwis wymieni dyszę strumieniową.

Kia-Stinger
Kia-Stinger

Mercedes klasy C (typ 205), Mercedes klasy E (typ 213, 238), Mercedes klasy S (typ 222), Mercedes GLC (typ 253) i Mercedes CLS (typ 257)

Kampanią objęto 14 egzemplarzy. W egzemplarzach z 4-cylindrowym silnikiem benzynowym, może dochodzić do wycieku oleju z przewodu doprowadzającego i przewodu powrotnego oleju turbosprężarki. W związku z ryzykiem pożaru, serwis sprawdzi połączenia śrubowe przewodu doprowadzającego i przewodu powrotnego oleju turbosprężarki.

Mercedes klasy A (typ 177), Mercedes klasy B (typ 247), Mercedes GLA (typ 247), Mercedes GLB (typ 247) i Mercedes CLA (typ 118)

Akcją objęto 170 samochodów z 4-cylindrowym silnikiem benzynowym M282. Przewód doprowadzający olej turbosprężarki może być nieszczelny. Zwiększa to ryzyko wypadku lub pożaru w komorze silnika. Serwis dokona sprawdzenia przewodu doprowadzającego olej turbosprężarki. W razie potrzeby wymieni element.

Mitsubishi Pajero
Mitsubishi Pajero

Mitsubishi Pajero

Akcja serwisowa obejmuje 143 egzemplarzy z roku modelowego 2017 i 2018. Dotyczy prawych przednich wahaczy z nieprawidłowo wykonanymi połączeniami spawanymi. Pęknięcie wahacza podczas jazdy, zwiększa ryzyko wypadku. Naprawa będzie polegać na wymianie.

Nissan Leaf
Nissan Leaf

Nissan Leaf oraz Nissan e-NV200 2019

Akcja serwisowa dotyczy 84 egzemplarzy modeli Leaf, wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii od 19.07 do 22.09.2019 r., oraz e-NV200, wyprodukowanych w Hiszpanii od 18.07 do 9.09.2019 r. Wezwanie dotyczy blokady postojowej, która może nie zadziałać. Naprawa polega na wymianie płyty uruchamiającej w reduktorze.

Toyota ProAce

Akcją serwisową objęto 39 egzemplarzy, wyprodukowanych we Francji od 19.11 do 3.12.2019 r. Dotyczy systemu bezpieczeństwa biernego SRS, który może nie zadziałać. Wynika to z nieprawidłowego montażu blokady szyny fotela tylnego, co w rezultacie grozi obrażeniami. Serwis dokona sprawdzenia stelaża foteli i w razie potrzeby wymieni niezbędne elementy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News