Te objawy powinien rozpoznać każdy kierowca. Świadczą o niskim poziomie oleju

Te objawy powinien rozpoznać każdy kierowca. Świadczą o niskim poziomie oleju

tim-mossholder-212029-dolewka oleju

Podaj dalej

Poziom oleju decyduje o prawidłowej pracy silnika. Pełni wiele ważnych funkcji m.in chroni silnik przed korozją, oczyszcza jego wnętrze z opiłków, smaruje jego elementy i redukuje siłę tarcia. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim staniesz przed koniecznością remontu jednostki napędowej.

Niski poziom oleju- objawy

Dbanie o właściwy poziom środka smarnego jest jednym z głównych obowiązków kierowcy. Zaniedbania na tym polu skutkują poważnymi i kosztownymi usterkami. Olej silnikowy pracuje w układzie zamkniętym, więc jeżeli jego poziom się spada, oznacza to, że gdzieś musi wyciekać.

Regularna kontrola wykonana za pomocą bagnetu pozwala zauważyć niski stan środka smarnego w silniku. Ilość środka smarnego wystarczy sprawdzać raz na miesiąc lub nieco częściej. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie użytkujesz samochód.

Jeśli tego nie zrobisz, możesz liczyć na świecącą się kontrolkę, która stanowi symptom niskiego poziomu oleju. W tej sytuacji nie można kontynuować jazdy bez uzupełnienia poziomu oleju.

Caucasian white male dirty carpenter hand holding greasy plastic dipstick checking synthetic motor oil level for car engine maintenance.

Nie wszystkie symptomy zauważysz na wyświetlaczu

Wycieki spod samochodu i plamy na asfalcie, które pojawiają się po dłuższym postoju to ważny wskaźnik. Oznaczają, że z układu znika środek smarny, a w związku z tym istnieje konieczność uzupełnienia jego poziomu.

Taka z pozoru błaha usterka może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego, że nie ma właściwego smarowania ruchomych części silnika.
Niebieskawy dym, który unosi się za poruszającym się samochodem, to oznaka spalania oleju w czasie jazdy. W związku z tym jego poziom znacząco spada. Ta usterka może generować wysokie koszty naprawy, dlatego warto, jak najszybciej odstawić samochód do warsztatu

Olej silnikowy pozwala pracować jednostce napędowej przez setki tysięcy kilometrów, ale jeśli jego poziom jest zbyt niski, może doprowadzić do krytycznych uszkodzeń podzespołów silnika. Dlatego zarówno utratę oleju lub zbyt wysokie zużycie oleju należy jak najszybciej skontrolować pod okiem fachowca.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News