Rośnie liczba stacji, na których kończy się paliwo. Niektóre już zamknięto

Rośnie liczba stacji, na których kończy się paliwo. Niektóre już zamknięto

paliwo diesel benzyna kończy się brak paliwa czesi słowacy niemcy (3)

Podaj dalej

Kryzys paliwowy będący skutkiem agresji Rosji na Ukrainę sprawia, że paliwo nie tylko drożeje, ale są problemy z jego dostawami. Jak donosi Ungarnheute, sytuacja kierowców na Węgrzech robi się dramatyczna.

Kończy się paliwo na stacjach, a następne dostawy dopiero za 2 tygodnie

Na Węgrzech rośnie liczba stacji benzynowych, w których skończyło się paliwo, a niektóre z nich zamknięto. To jednak nie ma wpływu na rosnące ceny benzyny i diesla, jakie jeszcze są dostępne w dystrybutorach. Jak informuje Ungarnheute, kierowcy płacili w piątek za litr benzyny 640 forintów (8,05 zł), a za olej napędowy 717 forintów (9,01 zł).

Kilka, w większości mniejszych, prywatnych stacji benzynowych zamknięto, a niektóre wprowadziły znaczne ograniczenia tankowania paliwa z powodu problemów z dostawami. Na niektórych stacjach benzynowych limit wynosił jedynie 5 litrów paliwa, na innych paliwa zabrakło. Nowe dostawy dotrą dopiero 24 marca.

Wśród nich jest stacja benzynowa w Őriszentpéter, na zachodniej granicy, która wydała komunikat:

Brakuje nam paliwa! Według najnowszych informacji, następny szacowany termin dostawy paliwa to 24 marca 2022 r.” i robimy co w naszej mocy, aby „zabezpieczyć dostawę, ale nasze możliwości i pole manewru są ograniczone”

tankowanie sposób paliwo limit limity tankowania
fot. pixabay

Turyści paliwowi dodatkowo pogarszają sytuację

Na wielu stacjach benzynowych, które są otwarte, tworzą się kolejki po paliwo, z obawy o to, że paliwa zabraknie. Na zachodzie i północy Węgier sytuację dodatkowo pogarszają turyści paliwowi z Austrii i Słowacji.

Krajowa Izba Rolnicza (NAC) zwróciła uwagę na fakt, że zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu stacje benzynowe muszą obsługiwać samochody ciężarowe, ciągniki i maszyny rolnicze o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W ostatnim czasie kilka stacji wprowadziło limity tankowania diesla w wysokości 100 litrów. To może utrudnić wiosenne prace polowe rolników.

fot. pixabay

Nie ma problemu z zaopatrzeniem- to chwilowe problemy logistyczne

Według NAC ilość dostarczonej ropy naftowej do Węgier nie uległa zmianie i jest zgodna z zawartymi umowami. Ropa trafia do kraju rurociągiem „Przyjaźń” przez Ukrainę.

Gdyby rurociąg „Przyjaźń” zamknięto, ropa może popłynąć rurociągiem adriatyckim. To jednak wymaga skorzystania z tankowców i w rezultacie zajmie więcej czasu. Obecnie Węgry dysponują dziewięćdziesięciodniową rezerwą paliwa.

Jest nowy pomysł na krajowe oszczędności paliwa. Ograniczenie kierowcom korzystania z samochodu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News