Jest nowy pomysł na krajowe oszczędności paliwa. Ograniczenie kierowcom korzystania z samochodu

Jest nowy pomysł na krajowe oszczędności paliwa. Ograniczenie kierowcom korzystania z samochodu

ograniczenie paliwa niedziele bez samochodów

Podaj dalej

Wysokie ceny paliwa spędzają sen z powiek nie tylko kierowcom. Coraz wyższy koszt zakupu ropy spowodował, że kraje zależne od surowca z Rosji zastanawiają się jak ograniczyć import. Pada wiele propozycji w tym ta, by ograniczyć kierowcom korzystanie z samochodów.

Niedziele bez samochodu to rozsądny środek na oszczędności paliwa i emisji

Ceny paliwa w Niemczech przekroczyły kwotę 2 euro za litr. W związku z tym jak pisze Welt, Nina Scheer, rzeczniczka parlamentarnej grupy ds. polityki energetycznej i ochrony klimatu SPD, przypomniała działania podjęte przez koalicję socjal-liberalną kanclerza Willy’ego Brandta (SPD) podczas kryzysu naftowego w 1973 r.:

„Niedziele bez samochodu nie zaszkodziły nam w przeszłości i mógłby to zrobić również dzisiaj. Tak, aby wnieść swój wkład, jeśli wymaga tego odpowiedni niedobór”. W tym czasie rząd Brandta zdecydował się na cztery niedziele bez samochodów.

Marion Jungbluth, ekspert ds. ruchu w Federalnym Stowarzyszeniu Niemieckich Organizacji Konsumenckich (vzbv) uważa, że niedziele bez samochodu mogą zmniejszyć zależność od rosyjskiego importu

„Wspólne środki oszczędnościowe, takie jak niedziele bez samochodu, byłyby rozsądnym działaniem”, powiedział Jungbluth w środę dla „Handelsblatt”.

W związku z wysokimi cenami surowców wezwała rząd federalny do „inteligentnych i ukierunkowanych” środków pomocy.

biznesmen-z-kluczami-do samochodu freepik
Freepik.com

Wbrew pozorom takie rozwiązanie generuje oszczędności

Z aktualnych obliczeń organizacji ekologicznej Greenpeace, na które powołuje się heise.de, tylko dwie niedziele bez samochodu miesięcznie pozwoliłyby zaoszczędzić w sumie około 1,3 miliona ton paliwa w ciągu roku. W tym 0,7 miliona to benzyna, a kolejne 0,6 miliona to diesel.

To obecnie stanowi 2,6 % sprzedaży paliwa w Niemczech, więc takie rozwiązanie pozwoliłoby zmniejszyć import o 1,4 %. Gdyby zaś zwiększyć ilość niedziel bez samochodu do każdej, można by zaoszczędzić 2,9 miliona ton paliwa.

To odpowiada około 5,6% całej sprzedaży paliw w Niemczech i pozwala na ograniczenie importu o 3,1%.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News