Płyn hamulcowy gdzie go wlać? Jak często wymieniać?

Płyn hamulcowy, choć zaliczany do samochodowych płynów eksploatacyjnych, nie ulega zużyciu w taki sposób, jak olej silnikowy. Kluczowe jest, aby zawsze miał odpowiedni poziom i właściwości. Jeśli zaczyna znikać, to sygnał, aby niezwłocznie uzupełnić jego poziom.

plyn hamulcowy gdzie wlac adobe istock
Podaj dalej

Do czego jest potrzebny płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy to wieloskładnikowa mieszanina płynów. W jego skład wchodzą etery alkilowe, glikole etylenowe, estry boranowe czy polipropyneloglikole. W układzie hamulcowym pełni on ważną rolę – odpowiada za działanie układu hamulcowego (przede wszystkim) oraz sprzęgłowego.

To dlatego, że stanowi czynnik przenoszący ciśnienie hydrauliczne w układach hamulcowych. Przenosi siłę nacisku na pedał hamulca do części odpowiadających bezpośrednio za efektywność hamowania – czyli na klocki hamulcowe. Za sprawą płynu hamulcowego możemy hamować precyzyjnie i szybko, niemalże w każdych warunkach i jednocześnie skracać drogę hamowania.

Niedostatek płynu hamulcowego w układzie spowoduje, że siła hamowania nie będzie odpowiadać zamiarom kierowcy. To niebezpieczna sytuacja, która może skończyć się tragicznie.

Warto wiedzieć, że płyn do układu hamulcowego dodatkowo chroni go przed korozją oraz różnego rodzaju wyciekami, a nawet wydłuża czas eksploatacji silnika. W związku z tym jest ważny dla całego samochodu.

płyn hamulcowy uzupelniania_shutterstock_2010198107-1-1024x660
płyn hamulcowy uzupełnianie fot. Shutterstock

Gdzie wlać płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy należy wlać do zbiornika wyrównawczego płynu hamulcowego. Taki jest zazwyczaj przezroczysty, a na korku znajdziemy symbol układu hamulcowego.

Przed otwarciem zbiorniczka trzeba pamiętać, aby uprzednio oczyścić go z kurzu i brudu, który zbiera się pod maską. Jeśli tego nie zrobimy, to zanieczyszczenia mogą się dostać do układu hamulcowego razem z płynem.

Po odnalezieniu i oczyszczeniu zbiornika na płyn do hamulców, odkręcamy go i wlewamy do niego nowy płyn hamulcowy. Warto zrobić to tak, aby nie wylewał się ze zbiornika.

plyn hamulcowy gdzie wlac adobe istock
zbiornik na płyn hamulcowy

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Przyjęto, że należy go wymieniać co około 2 lata (lub co 40-50 tys. przejechanych kilometrów). Częstotliwość wymiany płynu hamulcowego jednak w dużej mierze zależy od zaleceń producenta, ale także np. czynników zewnętrznych.

W przypadku samochodu parkowanego na zewnątrz powstaje ryzyko dostawania się wody do płynu hamulcowego. W takich samochodach, a także w tych z układem ABS i mocniejszymi silnikami warto to robić częściej.

Dlaczego należy wymieniać płyn hamulcowy?

Cykliczne wymiany płynu hamulcowego są konieczne, gdyż jak wspomnieliśmy, powyżej podczas codziennej eksploatacji może dostawać się do niego woda. Ta zmienia nieco jego skład, a co za tym idzie właściwości.

Według specjalistów nawet niewielka zawartość wody w płynie hamulcowym plasująca się na poziomie 1% (co zdaje się być odsetkiem niewielkim) potrafi zmniejszyć skuteczność hamowania nawet o 15%.

Skuteczność hamowania jest kluczowa w codziennej eksploatacji samochodu. Zaniedbania kierowcy w kwestii wymiany płynu stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla niego, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Czy można samodzielnie wymienić płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego nie stanowi dużego wyzwania i można wykonać tę czynność samodzielnie. Potrzebny nam będzie do tego podnośnik i druga osoba do pomocy.

Jednak ci, którzy nie mają doświadczenia w zakresie wymieniania płynu hamulcowego i nie mają wiedzy na temat tego, gdzie znajdują się np. odpowietrzniki i pompa hamulcowa, najlepiej jakby skorzystali z pomocy mechanika. Przynajmniej za pierwszym razem. Czytaj także: ZF zaprezentowało nowy rewolucyjny układ hamulcowy. Jest skuteczniejszy, tańszy w eksploatacji i nie potrzebuje płynów

Przeczytaj również