Parkowanie w określony sposób to mniejsze zużycie paliwa. Oszczędności mogą sięgać nawet 10%

Parkowanie w określony sposób to mniejsze zużycie paliwa. Oszczędności mogą sięgać nawet 10%

parkowanie samochód zużycie paliwa

Podaj dalej

Wysokie ceny paliwa zmuszają kierowców do oszczędzania. Każdy litr jest dziś wart prawie 8 zł, dlatego warto eksploatować samochód tak, by rzadziej odwiedzać stacje benzynowe. Wbrew pozorom nawet sposób parkowania samochodu latem może przynieść nieoczekiwane oszczędności.

Parkowanie w tych miejscach latem pozwala zaoszczędzić do 10% paliwa

Warto zastanowić się nad wyborem miejsca do parkowania latem, bo każda okazja do oszczędności na zużyciu paliwa jest dobra. Parkowanie auta na otwartej przestrzeni w czasie gdy temperatury są wysokie, przekłada się na dodatkowe litry paliwa.

Jak zauważa Karl Dyson, redaktor i założyciel hypermiler.co.uk pozostawienie samochodu w cieniu daje nieoczekiwane oszczędności w zużyciu paliwa. Dlatego kierowcy powinni unikać parkowania w miejscach, gdzie światło słoneczne działa bezpośrednio na samochód.

Każdy kierowca zna ból wsiadania do samochodu, który wcześniej stał kilka godzin w słońcu. Tymczasem intensywne upały dopiero nadciągają.

cd. tekstu poniżej

Jazda autostradą tylko w ten określony sposób. Tak zaoszczędzisz nawet 14% paliwa

Jak działa na wydatki parkowanie w cieniu?

Parkowanie auta w cieniu ma dwie zalety. Oprócz tego, że nie wsiadasz do wnętrza, z którego wydobywa się azjatycki żar, to masz wpływ na oszczędności na tankowaniu. Dzieje się tak dlatego, że wsiadając do samochodu, nie trzeba od razu włączać klimatyzacji.

Wielu kierowców już zdaje sobie sprawę, że korzystanie z klimatyzacji w celu schłodzenia samochodu może zmarnować dużo paliwa. Korzystanie z niej w bardzo rozgrzanym samochodzie może zwiększyć zużycie benzyny lub diesla nawet o 10%. To dlatego, że silnik musi pracować ciężej.

Jazda z prędkością poniżej 60 km/h z otwartym oknem jest według brytyjskiego eksperta od hypermilingu bardziej wydajna. Jeśli jednak jedziesz szybciej, w tym przypadku lepiej mieć włączoną klimatyzację.

„Kiedy ludzie stają w obliczu rosnących kosztów energii elektrycznej i gazu, muszą ponownie ocenić swoje relacje z tym, jak i kiedy korzystają z samochodów. W społeczności hypermilingu robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby przede wszystkim nie używać samochodu.”

W sytuacji, gdy litr paliwa przekracza czasami 8 zł za litr warto ćwiczyć różne techniki oszczędzania. Niemniej jednak kierowcy powinni zachować zdrowy rozsądek, wykorzystując znane techniki oszczędzania na tankowaniu.

Chcesz płacić mniej za tankowanie? Jest kilka sprawdzonych sposobów, by płacić za paliwo mniej niż 8 zł/l

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News