Jazda autostradą tylko w ten określony sposób. Tak zaoszczędzisz nawet 14% paliwa

Jazda autostradą tylko w ten określony sposób. Tak zaoszczędzisz nawet 14% paliwa

kierowca autostrada oszczędność paliwa

Podaj dalej

Nie od dziś wiadomo, że właściwa technika jazdy kierowcy, pozwala na spore oszczędności paliwa. Podczas wakacyjnych wyjazdów, gdy trasa w większości odbywa się autostradą, istnieje jeden właściwy sposób na to, by zbyt często nie tankować.

Kierowcy w ramach oszczędności paliwa powinni postawić na ważny element wyposażenia samochodu

Na zapewnieniem oszczędności paliwa w trakcie wakacyjnych wyjazdów czuwa świetny wynalazek inżynierów, jakim jest tempomat. Korzystanie z tempomatu podczas jazdy autostradą zaoszczędzi kierowcom sporo wydatków na paliwo. W dobie obecnego cennika na stacjach warto docenić jego właściwości.

Ceny paliw na stacjach nie zwolnią w najbliższym czasie, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone metody oszczędzania. Tempomat pomaga utrzymać stałą prędkość samochodu i zapewnia łagodne przyspieszanie, dlatego to najlepszy czas, by zacząć go używać.

Dlaczego mowa o autostradach? Tempomat pomaga oszczędzać paliwo tylko podczas jazdy po stałej, płaskiej powierzchni. To dlatego, że wolniej reaguje, gdy droga zmienia kąt nachylenia.

Według ekspertów korzystanie z tempomatu przynosi korzyści 7 do 14% paliwa. Wszystko dlatego, ze samochód na tempomacie porusza się ze stałą prędkością.

jazda autostrada oszczednosc paliwa
Freepik/golfcphoto

Nie masz tempomatu? To nie przeszkoda do oszczędności

Nie wszystkie samochody są wyposażone w tempomat, co nie powinno stanowić przeszkody w tańszym podróżowaniu.

Powszechnie wiadomo, że gwałtowne hamowanie i przyspieszanie są wrogami oszczędności na zużyciu paliwa. Można jeździć ekonomicznie, nie posiadając tempomatu. Wystarczy utrzymywać optymalną prędkość w mieście, a na autostradach poruszać się z prędkością do 120 km/h.

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o jakości tankowanego paliwa i unikaniu postojów z włączonym silnikiem. Przed wyjazdem warto zadbać o wymianę oleju i filtrów oraz prawidłowym ciśnieniu w oponach.

Właściwy wybór opony to spora oszczędność paliwa. Chodzi o jeden ważny parametr

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News