Hamulce. Dlaczego są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Układ hamulcowy samochodu to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w samochodach. Wśród jego elementów są m.in hamulce, których rodzajom i funkcjom poświęcamy niniejszy poradnik.

układ hamulcowy hamulce tarcza hamulcowa freepik
Podaj dalej

Hamulce w układzie hamulcowym- jaką pełnią funkcję?

W układzie hamulcowym wyróżniamy szereg elementów, które kiedy współpracują ze sobą w prawidłowy sposób pozwalają na skuteczne spowolnienie jazdy samochodem. Wśród nich są : tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, zestaw napędowy i układ hydrauliczny.

Te pierwsze montuje się na osiach kół i te obracają się razem z nimi. Klocki hamulcowe przyciskane do tarcz spowalniają ich obrót i hamują samochód. Zestaw napędowy przekazuje siłę z pedału hamulca do klocków hamulcowych i w rezultacie pozwalają kierowcy na kontrolę procesu hamowania.

Układ hydrauliczny, który składa się z tłoczka hamulcowego, węży hydraulicznych i zbiornika płynu hamulcowego działa według zasady przenoszenia siły z pedału hamulca na klocki hamulcowe poprzez przekazywanie ciśnienia hydraulicznego.

mechanik-kontrola hamulce samochód

Jakiego rodzaju hamulce znajdziemy w samochodach?

Ze względu na to, że w samochodach znajdziemy podstawowy układ hamulcowy i dodatkowy, to adekwatnie do tego mamy do czynienia z różnymi rodzajami hamulców. Będą to hamulce:
– tarczowe.
– hydrauliczne.
– pneumatyczne.

W układzie hamulcowym podstawowym – zwanym roboczym mamy z reguły do czynienia z układem hydraulicznym. O tym dodatkowym potocznie mówimy hamulec ręczny, postojowy lub awaryjny. Obydwa pełnią kluczową rolę jeśli chodzi o efekt skuteczności hamowania samochodu.
Hamulec w układzie podstawowym kierowcy uruchamiają nogą poprzez naciśnięcie pedału hamulca. Dodatkowy służy im głównie jako zabezpieczenie samochodu w trakcie postoju.

Czym jest hamulec dekompresyjny?

Hamulec silnikowy z układem dekompresyjnym to mechanizm hamowania silnikiem, instalowany w większości silników Diesla.

Działa on tak, że po uruchomieniu mechanizm otwiera zawory wydechowe w cylindrach silnika, po cyklu sprężania uwalniając sprężony gaz uwięziony w cylindrach. W efekcie powoduje to spowolnienie ruchu samochodu, a następnie gwałtowny spadek mocy.

Co wpływa na skuteczność hamowania?

Układ hamulcowy samochodu, ze względu na to, że odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu skuteczności hamowania wymaga utrzymania go w najlepszej kondycji. Co się stanie, gdy zaniedbamy swoje obowiązki, jako kierowcy?

Po pierwsze, samochód może nie być w stanie zatrzymać się na czas. To powoduje, że znacznie wzrośnie ryzyko kolizji , a nawet wypadku, którego konsekwencje poniesie kierowca. Po drugie, jeśli nie wymienimy na czas zużytych klocków hamulcowych lub niesprawnego układu hamulcowego, droga hamowania znacznie się wydłuży. Efekt może być bolesny nie tylko dla kieszeni kierowcy.

Po trzecie, co ważne jest zwłaszcza w trudnych warunkach na drodze, sprawny układ hamulcowy zapewnia kierowcy lepszą stabilność i kontrolę nad pojazdem. Możliwość równomiernego hamowania i w pełni sprawne hamulce pozwalają utrzymać samochód stabilnie na drodze. Niesprawne zwiększają ryzyko poślizgu i utraty kontroli nad samochodem. Po czwarte, niesprawny układ hamulcowy nie pozostaje bez wpływu na zużycie innych części tj. opony, czy zawieszenie. Zaniedbania w tej kwestii generują zatem dodatkowe koszty napraw i utrzymania samochodu.

Reasumując, nie warto oszczędzać na serwisie układu hamulcowego. W kwestii bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów jest on kluczowym. Niezależnie od pory roku warto regularnie sprawdzać stan elementów układu hamulcowego i zapobiegać sytuacjom, które mogłyby nas narazić na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Czytaj także: Czy w zimę zostawiać samochód na biegu? Jest tak to na jakim?

Przeczytaj również