Dacia znika z czołówki najlepiej sprzedających się samochodów. Co będzie dalej?

Dacia znika z czołówki najlepiej sprzedających się samochodów. Co będzie dalej?

dacia modele dacii

Podaj dalej

Analiza rynku przeprowadzona przez Yato Dynamics ujawnia, że maj zdecydowanie nie należał do budżetowej marki Dacia. Lider sprzedaży w Europie opuścił podium, a rozchwytywany model Sandero odnotował znaczny spadek zainteresowania. Co będzie dalej?

Dacia oddaje podium rywalom

Dacia Sandero zniknęła z rankingu najlepiej sprzedających się samochodów w Europie w maju. Rywale budżetowej marki rejestrują znaczne wzrosty sprzedaży. Świetny wynik zanotował Stellantis, którego marki zajmują czołowe 3 miejsca na podium. Dacia Sandero po 5 miesiącach zajmuje 2 miejsce według danych przeanalizowanych przez Profit.ro.

Najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie w maju był Peugeot 208  ( 18 254 szt.). Drugie miejsce należy do Opla Corsy (18 166 szt.), a trzecie do Fiata 500 ( 17.790 szt.)
Wygląda na to, że Stellantis wychodzi z kryzysu półprzewodników. Wszystkie trzy modele producenta zanotowały znaczne wzrosty sprzedaży, Pierwszy o 15%, podczas gdy konkurencyjna Dacia Sandero, odnotowała w maju znaczny spadek sprzedaży.

Według oficjalnych danych sprzedażowych Grupy Renault w ciągu pierwszych 5 miesięcy roku w Europie sprzedano zaledwie 12 427 sztuk, Dacii Sandero.

dacia-sandero-stepway-2021
YouTube/ Motor1

Spadek aż o 14% oznacza, że rywale rosną w siłę?

Wynik Dacii oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku spadek sprzedaży wyniósł 14, ale rywale poszli znacząco naprzód. Top 10 najlepiej sprzedających się samochodów w Europie w maju sprzedało się w większej liczbie egzemplarzy niż Dacii Sandero.

Dacia Sandero po pierwszych pięciu miesiącach roku, jest na drugim miejscu najlepiej sprzedających się samochodów w Europie. Na trzecim miejscu jest VW Golf, a dalej Opel Corsa, VW T-Roc i Ford Puma. Ranking sprzedaży 2022 zamykają modele: Hyundai Tucson, Fiat 500 i Fiat Panda, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Profit.ro.

Dobra wieści płyną jedynie z segmentu samochodów elektrycznych, gdzie Dacia Spring zajmuje czwartą pozycję wśród najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych w Europie. Po piętach depcze jej Fiat 500, Peugeot 208 i VW ID.4.

Przewaga Stellantis nie dziwi, biorąc pod uwagę, że posiada w swoich zasobach aż 14 marek. Dobre wyniki notuje również południowokoreańska grupa Hyundai – Kia. Jeśli jej nie zaszkodzi skandal z silnikami diesla, ma szanse na znaczny wzrost sprzedaży.

Dacii będzie trudno przebić tak niską cenę. Nowa konkurencyjna tania marka trafi do salonów jesienią

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News