Co oznacza kontrolka check engine? Czy można z nią jeździć?

Kiedy na desce rozdzielczej samochodu pojawia się kontrolka check engine, to na ogół zapowiada kłopoty. Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze będzie to poważny problem generujący wydatki. Kontrolka check engine z symbolem silnika to efekt działania układu samo diagnozy, który mógł np. wykryć nieprawidłowy sygnał z jednego z czujników.

zdenerwowany kierowca kontrolka check engine
Podaj dalej

W naszym artykule wyjaśniamy:

Kontrolka check engine- co oznacza i dlaczego się zapala?

Wszystkie nowe auta sprzedawane od 2001 roku w Europie wyposażono w układ samodiagnozy. Kontrolka Check engine z ikonką silnika w takich pojazdach może się pojawić. Tak będzie, jeśli komputer sterujący silnikiem odbierze niepoprawny sygnał od któregoś z czujników albo gdy wartości zmierzone przez ten czujnik nie będą zgodne z tymi, jakie określił dla nich producent samochodu.

Komunikat check engine może być jedynie efektem zaśniedzenia jakiegoś styku, ale taka kontrolka zapala się także, gdy dojdzie do poważniejszej awarii. Nie bez znaczenia jest tu jej kolor- żółty bądź czerwony.

check-engine-diesel
kontrolka check enigne foto: autobaza

Czy można jeździć z kontrolką check engine?

Świecąca się kontrolka check engine nie jest powodem do paniki i można z nią jechać. Zwłaszcza jeśli ma kolor pomarańczowy. Warto jednak sprawdzić u mechanika, jaka jest przyczyna pojawienia się takiego komunikatu. To chociażby dlatego, że wspomniany układ samo diagnozy, w tym wypadku może sygnalizować nadchodzącą awarie w obrębie układu wtryskowego lub wydechowego.

Migająca kontrolka check engine może nawet zwiastować problem z niewłaściwym dawkowaniem paliwa, czy zablokowaniem układu recyrkulacji spalin. Nie brakuje również przypadków, gdy taka kontrolka oznacza błąd sondy lamba albo zapchanie filtra DPF. Dlatego, jeśli świeci ona na czerwono lepiej się bezpiecznie zatrzymać i wezwać pomoc drogową. To jedna z takich sytuacji, gdy przydaje się dodatkowe ubezpieczenie AC dla samochodu.

Czy kontrolka check engine może sama zgasnąć?

Czasami zdarza się, że kontrolka check engine zasygnalizuje jednorazowy błąd silnika i po jakimś czasie zgaśnie. Dobrze jest zjechać na najbliższy parking, wyłączyć silnik, a następnie go uruchomić i sprawdzić, czy znów się pojawi. Wtedy będziemy mieć pewność, czy taki błąd to właśnie ten jednorazowy.

Nigdy jednak nie należy ignorować takiego ostrzeżenia. Takie pojawiające się i znikające ostrzeżenia są czasami efektem zbyt niskiego napięcia w instalacji podczas rozruchu na mrozie, czy też wypadającego zapłonu.

diagnostyka mechanik kontrolka check engine
Diagnostyka komputerowa

Jak zlikwidować check engine bez komputera?

Taka czynność nie jest skomplikowana. Podstawowy sposób to zdjęcie klemy z ujemnego bieguna akumulatora. Następnie, trzeba się upewnić, że w obwodach samochodu nie będzie energii elektrycznej. Do tego celu można użyć klaksonu i zwyczajnie go wcisnąć na 20-30 s lub włączyć światła. Mechanicy zalecają, by pozostawić odłączoną klemę na okres 15-30 minut.

Pojawienie się kontrolki po takim zabiegu przy normalnej jeździe oznacza, że wizyta w warsztacie jest nieunikniona. To dlatego, że samochód będzie wymagał diagnozy fachowca. Warto wiedzieć, że znikająca kontrolka silnika to częsty objaw niefachowego montażu instalacji LPG. W tym wypadku kasowanie błędu również nie pomoże.

Reasumując, każde pojawienie się kontrolki silnika wymaga diagnozy. Komputer pokładowy takim komunikatem daje znać, że dzieje się coś niepokojącego. Wczesna diagnostyka gwarantuje, że usunięcie usterki nie będzie kosztowne. Lekceważenie takiego komunikatu może się skończyć utratą mocy podczas jazdy samochodem i poważnym uszkodzeniem silnika. NIE PRZEGAP: Jakie są kontrolki awarii silnika? Jakich kierowca nie powinien lekceważyć?

Przeczytaj również