Podatki na paliwo obniżone do 0%? Polityk się wygadał? Po ile będzie benzyna i diesel w takiej sytuacji?

Podatki na paliwo obniżone do 0%? Polityk się wygadał? Po ile będzie benzyna i diesel w takiej sytuacji?

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Czy podatki na paliwo w Polsce wkrótce będą obniżone do 0%? To byłaby wyjątkowa sytuacja dla wszystkich kierowców. Benzyna i diesel w tej sytuacji byłyby stosunkowo tanie. Co powiecie na taki pomysł?

Czy paliwo w Polsce może być wkrótce o ponad 2 złote tańsze na litrze? Benzyna i diesel ponownie będą kosztowały poniżej granicy 6 zł za litr? Wszyscy bardzo byśmy tego chcieli, chociaż to wydaje się na pozór nierealne. Ale czy aby na pewno jest takie nierealne? Z pewnej wypowiedzi znanego polityka można wnioskować, że może są jakieś szanse? Wszystkie podatki obniżone do 0%?

benzyna diesel ceny paliw paliwo podatki vat akcyza
fot. freepik.com – brukoik

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiał w Toruniu. Poruszał wiele istotnych kwestii, dotyczących m.in. gospodarki. W jednej z wypowiedzi podkreślił, rząd obniża podatki. „Obniżamy na te najbardziej strategiczne towary nawet do zera” – cytuje portal „money.pl”. Następnie prezes PiS podkreślił, że dzieje się to nawet wbrew Unii Europejskiej. To dosyć ciekawe słowa.

Paliwo w Polsce za 2,61 zł za litr! Niewiarygodne – jakim cudem to jest w ogóle możliwe?

Ciekawe, biorąc pod uwagę, że najważniejsze osoby w kraju podkreślały, że podatki na paliwo nie mogą zostać bardziej obniżone, bo zabraniają tego unijne przepisy. Podatki na paliwo nadal są stosunkowo wysokie – bynajmniej są bardzo dalekie od zera. A moim zdaniem jednak paliwo to niezwykle strategiczny towar – może aktualnie wręcz najbardziej strategiczny towar na rynku? Może i tu wypadałoby zrobić coś „wbrew UE”?

benzyna diesel ceny paliw paliwo podatki vat akcyza
Freepik

Paliwo tańsze o 2 zł?

Co by było, gdyby rząd się odważył sprzeciwić Unii Europejskiej i obniżył faktycznie do zera podatki na paliwo? Tak jak w przypadku „innych strategicznych towarów”? Na pewno mielibyśmy powody do zadowolenia. Benzyna 95-oktanowa kosztowałaby w tym momencie 5,68 zł za litr – tyle w średniej cenie paliwa w naszym kraju stanowi samo paliwo oraz średnia marża. Reszta to podatki i różnego rodzaju opłaty.

Polska ma najtańsze paliwo w Europie – to fakt. Za granicą benzyna i diesel już prawie po 12 zł

Diesel sygnowałby się w tym momencie ceną na poziomie 5,84 zł za litr. I tutaj widzimy, że wszelkiego rodzaju podatki i opłaty stanowią ponad 2 zł w cenie litra paliwa. Wreszcie, za LPG płacilibyśmy 2,94 zł za litr. Przy czym tutaj należy podkreślić, że sam gaz w cenie paliwa stanowi 2,44 zł, a aż 0,50 zł to średnia marża detaliczna stacji – wszystkie te dane podaje portal „e-petrol”. Tak czy inaczej, bylibyśmy w stanie zaakceptować takie ceny.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Czy podatki na paliwo zostaną obniżone do zera? Raczej bym się tego nie spodziewał. Według mnie nie ma takiej możliwości, bo rząd od razu przyjął narrację tego, że unijne przepisy nie pozwalają na większe obniżenie. Mimo tego, że – jak twierdził prezes PiS – na niektóre strategiczne towary podatki zostały obniżone do zera, nawet wbrew Unii Europejskiej. Paliwo raczej nie trafi na listę takich towarów – niestety.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News