Na stacjach zabraknie paliwa? Sąsiedzi znów szturmują nasze stacje! Benzyna i diesel na wyczerpaniu?

Na stacjach zabraknie paliwa? Sąsiedzi znów szturmują nasze stacje! Benzyna i diesel na wyczerpaniu?

paliwa paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Polskie stacje paliw znów przeżywają oblężenie naszych sąsiadów. Benzyna i diesel wciąż znajdują się w dystrybutorach, ale wszyscy pamiętamy do czego doprowadziła taka sytuacja kilka miesięcy temu. Znowu zabraknie paliwa?

Zarówno benzyna, jak i diesel na stacjach w Polsce są zdecydowanie najtańszymi w Unii Europejskiej i jednymi z najtańszych w Europie. To zachęca naszych sąsiadów do tego, aby tankowali u nas. Kilka miesięcy temu podobna sytuacja doprowadziła do tego, że na kilku stacjach zabrakło paliwa. Czy i tym razem grozi nam podobny scenariusz?

paliwa paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – josemiguelsangar

Aktualnie w Polsce średnio za benzynę płacimy 7,51 zł zaś za olej napędowy 7,56 zł. Dla porównania, benzyna w Czechach kosztuje średnio 9,55 zł, w Słowacji 9,28 zł, w Litwie 9,34 zł a w Niemczech 8,84 zł. Diesel to cena na poziomie 9,56 zł w Czechach, 9,26 zł w Słowacji, 9,24 zł w Litwie i 9,53 zł w Niemczech. I te liczby dają sporo do myślenia.

Benzyna za 5,29 zł, diesel za 5,49 zł, a LPG za 2,28 zł – i to w Polsce! Gdzie znajdziesz takie ceny?

Jakkolwiek by na to nie patrzeć – tankując na stacji w Polsce, oszczędność może przekroczyć 2 zł na jednym litrze. Czy zatem powinniśmy się dziwić temu, że nasi sąsiedzi – szczególnie ci mieszkający niedaleko granicy z Polską – chętniej tankują u nas? Prosty przykład – Czech tankujący 40 litrów benzyny u nas zapłaci 300 zł, u siebie 382 zł. Różnica jest jednak ogromna.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Tak więc z jednej strony nie powinniśmy się dziwić temu, że sąsiedzi jeżdżą do nas tankować. Z drugiej może to prowadzić do pewnych problemów, a nawet niedoborów paliwa. Zawsze moglibyśmy pójść drogą węgierską… dla naszych obniżyć paliwo – powiedzmy, realnie – do 7 zł, a dla obcokrajowców podnieść do 9,50 zł. To momentalnie ukróciłoby problem.

W tym wieku odbiorą ci prawo jazdy? Starsze osoby powodują zbyt duże zagrożenie na drogach?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News