Mistrzostwa Mechaników to projekt, którego może nam pozazdrościć cały świat. Patrzcie i uczcie się!

Mistrzostwa Mechaników to projekt, którego może nam pozazdrościć cały świat. Patrzcie i uczcie się!

mistrzostwa mechaników pkn orlen platinum orlen oil mechanik gwiazdy targi poznań motor show

Podaj dalej

Dziś niedziela, a więc końca dobiegają międzynarodowe targi Poznań Motor Show. Już wczoraj, w sobotę, 1 kwietnia, zakończyła się część targów, która interesowała rzeszę obserwatorów. Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników – bo o nich mowa – to impreza… to projekt, format, którego może nam pozazdrościć cały świat. Możemy z dumą wypiąć pierś do przodu i powiedzieć – patrzcie i uczcie się, jak to się robi!

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Platinum ORLEN OIL.

Mistrzostwa Mechaników to coś, czego zazdrości nam cały świat

mistrzostwa mechaników pkn orlen platinum orlen oil mechanik gwiazdy targi poznań motor show

Międzynarodowe targi Poznań Motor Show to impreza imponująca. Największe tego typu wydarzenie w tej części Europy przyciąga wielu obserwatorów, pasjonatów motoryzacji. Po raz kolejny poznańskie targi stały się jednak czymś więcej. Stały się prawdziwą areną walki młodych mechaników. Kolejne pawilony i rozmieszczone w nich różnorodne konkurencje to swego rodzaju koloseum dla tych młodych ludzi. Walczą tam nie tylko ze stresem i presją, ale także… a może przede wszystkim – z samym sobą. Z własnymi słabościami, bolączkami. Walczą o to, aby wypaść możliwie jak najlepiej. Walczą o swoją… ale i naszą przyszłość. Mistrzostwa Mechaników to coś unikatowego.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to impreza doskonała. To projekt unikatowy – śmiem stwierdzić – nawet w skali całego świata. Co roku dziesiątki tysięcy młodych mechaników stają w szranki o miano najlepszego. Młodzież walczy na przestrzeni kolejnych etapów i kwalifikacji po to, aby pojawić się na ogólnopolskich finałach… na targach w Poznaniu. Wszyscy chcą pojawić się na głównej scenie mistrzostw – na głównej scenie w przenośni, ale i dosłownie… o czym za moment.

mistrzostwa mechaników pkn orlen platinum orlen oil mechanik gwiazdy targi poznań motor show

Do finałów rozgrywanych podczas Poznań Motor Show dostają się najlepsi młodzi mechanicy z całej Polski. Ci, którzy na kolejnych etapach kwalifikacji okazywali się najlepsi i z tyłu zostawiali przeciwników. I ten kwiat młodzieży spotyka się właśnie w Poznaniu. Tam podczas różnych konkurencji – zarówno teoretycznych, jak i praktycznych – walczą w dwójkach o miano najlepszych w kategoriach Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik, Młody Mechanik Motocyklowy oraz Mechanik Zawodowy. Tyle tytułem wstępu…

Najlepsi z najlepszych. Mistrzostwa Mechaników to igrzyska wiedzy i umiejętności

Obserwując z bliska rywalizację młodych mechaników nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że to absolutnie kapitalna sprawa. Podczas finałów młodzi ludzie nie tylko muszą pokazać swoją wiedzę i umiejętności. Muszą również mierzyć się z nieustanną presją oraz stresem. Walczą tu przecież najlepsi z najlepszych, a nagrody są niesamowite. Ale w całych mistrzostwach, nawet na etapie finałów, liczy się też edukacja. Mechanicy ze sobą rywalizują, ale jednocześnie uczą się od prowadzących ich przez kolejne konkurencje ekspertów Platinum ORLEN OIL oraz największych gwiazd polskiego motorsportu.

mistrzostwa mechaników pkn orlen platinum orlen oil mechanik gwiazdy targi poznań motor show

Zresztą Platinum ORLEN OIL odgrywa w całych mistrzostwach rolę niebagatelną. To partner strategiczny tej wspaniałej rywalizacji. Między innymi dzięki nim tworzona jest ta przepiękna inicjatywa. Inicjatywa, która pomaga się wybić, wypłynąć na szerokie wody. Podczas tegorocznych finałów spotkałem w Poznaniu chłopaka, który stał na podium w rywalizacji dwa lata wcześniej. Tłumaczył, że sukcesy w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników potrafią otworzyć wiele drzwi w przypadku dalszej kariery. To z pozoru niewielki epizod, który w przyszłości może okazać się dla młodzieży prawdziwą katapultą do rozwoju i wymarzonych stanowisk. Mistrzostwa Mechaników to projekt, który na stałe wbił się do świadomości Polaków.

Z korzyścią dla wszystkich?

Młodzi mechanicy w trakcie targów są gwiazdami nie mniejszymi, niż sportowcy, konstruktorzy, czy gwiazdy internetu. To oni jako pierwsi pojawiali się o poranku na scenie głównej. Również oni pojawiali się na tej scenie głównej poznańskich targów jako ostatni. Jako prawdziwa wisienka na torcie całego targowego dnia. Tam nagradzani byli triumfatorzy i to oni w tym momencie byli głównymi gwiazdami całej imprezy.

mistrzostwa mechaników pkn orlen platinum orlen oil mechanik gwiazdy targi poznań motor show

Jeśli już jesteśmy przy nagrodach… trzeba się na moment zatrzymać. Obserwując nagradzanie triumfatorów w kolejnych kategoriach byłem w prawdziwym szoku. Liczba nagród, którymi obsypywani byli młodzi mechanicy, robiła piorunujące wrażenie. Sprzęt elektroniczny, smartfony, elektryczne deskorolki, bony pieniężne, szkolenia, kursy, staże, plecaki, odzież, certyfikaty, dyplomy – można by tak wymieniać w nieskończoność. Podejrzewam, że triumfatorzy mieli problem z tym, aby załadować się do samochodów w drogę powrotną do domu. To było naprawdę imponujące.

mistrzostwa mechaników pkn orlen platinum orlen oil mechanik gwiazdy targi poznań motor show

Ale przecież to sprawa kapitalna nie tylko dla tych młodych ludzi, uczniów szkół zawodowych, czy techników. To coś, co przyniesie korzyści dla każdego z nas – dla wszystkich tych, którzy są uczestnikami ruchu drogowego. Na rynku często brakuje dobrych, wykształconych mechaników. Brakuje często jakości, fachowych usług. Mistrzostwa mechaników kształcą pokolenia, które wchodzą na ten rynek. Mechaników skutecznych, jakościowych. Z korzyścią dla nas wszystkich. I mowa tu nie tylko o mechanikach samochodów osobowych, ale i mechanikach maszyn rolniczych, pojazdów ciężarowych, lakiernikach… ale i tych, którzy będą zajmowali się samochodami hybrydowymi, czy elektrycznymi. To pełen przekrój świata motoryzacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News