Czy opony zimowe są potrzebne? Polskie prawo nakazuje ci zmianę ogumienia na konkretne sezony?

Dla wielu osób zmiana opon nie ma żadnego sensu. Opony zimowe zostają więc w garażu… albo nawet nie ma ich w ogóle. Zastanawiamy się jak to jest z prawnego punktu widzenia? Rzeczywiście istnieje obowiązek zmiany ogumienia, czy też nic takiego nie występuje?

opony zimowe letnie zmiana opon kiedy
Podaj dalej

Opony zimowe w Polsce nie są obowiązkowe. Nie ma absolutnie żadnego przepisu, który by regulował ich konieczność w danym okresie roku. Wśród Polaków często krążą plotki na ten temat – jedni zasypują swoimi faktami drugich. Natomiast zgodnie z przepisami prawa, w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. I jak zaznacza „Autokult” – nic się w tej materii prawdopodobnie zbyt szybko nie zmieni.

opony zimowe letnie zmiana opon kiedy
fot. pixabay

A czy tak po ludzku – zmiana opon jest konieczna? To zależy. Brak obowiązku  i konieczności zmiany opon jest widoczny m.in. po oponach całorocznych. Według wielu badań spełniają one swoją rolę znakomicie zarówno w lecie, jak i w zimę. Ich właściwości są takie, że potrafią zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo. Całkowicie wykluczają też konieczność jakichkolwiek zmian, czy to na wiosnę, czy na początku zimy.

Natomiast w przypadku typowych opon letnich, czy też zimowych, zalecana jest zmiana ogumienia. Wielu osobom wydaje się, że jeśli nie ma śniegu na drogach to znaczy, że wystarczą opony letnie. Zimowe są tylko dla górali, dla osób mieszkających w górach – w Beskidach, na Podhalu, w Karkonoszach itd. Otóż nie – takie rozumowanie to spory błąd i niestety wciąż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

opony zimowe letnie zmiana opon kiedy
fot. pixabay

Opony zimowe to konieczność?

To nie jest tak, że opony zimowe stworzone są do jazdy po śniegu. „Zimówki” zaczynają odgrywać swoją rolę już przy temperaturach rzędu 7 stopni Celsjusza oraz poniżej tej bariery. Jak odgadnąć, czy to już odpowiedni czas na zmiany? Wystarczy zastanowić się w jakich godzinach najczęściej używamy samochodu, a następnie sprawdzić jakie o tej porze obowiązują temperatury powietrza. Jeśli jest poniżej 7 stopni, to znaczy, że czas na opony zimowe.

fot. pixabay

Oczywiście tej jesieni ten czas dawno już minął. Temperatury są o wiele niższe i jest to okres na opony zimowe. Zresztą, według wielu ekspertów około 24 listopada powinniśmy obserwować pierwsze poważniejsze opady śniegu na terenie niemal całego kraju. Jeśli jeszcze nie wymieniliście opon i chcecie uniknąć wielkich kolejek w panice po pierwszym śniegu, to lepiej zajmijcie się tematem od razu.

Zresztą, warto też pamiętać o tym, że w niektórych krajach wymiana opon jest obowiązkowa. Jeśli chodzi o naszych sąsiadów, to zimowe opony musisz mieć m.in. na Litwie. Jest to obowiązek również chociażby we Włoszech. W konkretnych sytuacjach jest to też obowiązkowe w Czechach i Niemczech – podaje „Autokult”. Warto mieć to na uwadze. W przypadku jakiejkolwiek podróży zagranicznej bez „zimówek” narażacie się na mandat.

Przeczytaj również