Wycieraczki samochodowe - kiedy je wymienić i na co zwracać uwagę przy ich kupnie?

Wycieraczki samochodowe - kiedy je wymienić i na co zwracać uwagę przy ich kupnie?

wycieraczki samochodowe diesel

Podaj dalej

Okres jesienno-zimowy to bardzo często pogorszenie widoczności i zwiększona ilość opadów deszczu. W tych warunkach przydają się wycieraczki samochodowe w doskonałej kondycji. Choć to wydaje się oczywiste, ich zakup nie dla każdego może być trywialny.

Wycieraczki samochodowe są z nami niemal od początku motoryzacji. Wraz z jej rozwojem pojawiały się ich różne wersje oraz konfiguracje. Do historii z pewnością przejdą jedno ramienne wycieraczki Mercedesów, czy pracujące od wewnątrz na zewnątrz ramiona wycieraczek w autobusach. Dzisiaj pojazdy mają standardowy układ dwóch ramion na przedniej szybie, ale czy wszystkie są one takie same?

Wycieraczki samochodowe dopasuj stronami oraz rozmiarem

Teraz część na najważniejszą rzecz, czyli krótki zarys tego, jak obecnie projektuje się wycieraczki samochodowe. Najpopularniejsze jest rozwiązanie z podziałem ramion na stronę lewą i prawą. Pióro po stronie kierowcy z reguły ma nieco większe rozmiary od znajdującego się z boku drugiego gumowego paska. W starszych samochodach można spotkać również symetryczne wymiary ramion wycieraczek.

deszcz woda diesel

Przy zakupie wycieraczek trzeba zwrócić szczególną uwagę na rozmiar każdej ze sztuk. Większość pojazdów ma nieco inne wymiary poszczególnych piór wycieraczek. Przed pójściem do sklepu warto znać ich dokładną długość. Dobrze jest również zrobić zdjęcie rodzajowi mocowania wycieraczki do ramienia.

Pamiętaj o regularnej wymianie wycieraczek

Obecnie w sklepach motoryzacyjnych i w supermarketach w dziale motoryzacyjnym znajdziemy dwa podstawowe warianty wycieraczek samochodowych: przegubowe i bezprzegubowe. Pierwsza grupa to tak zwane klasyczne wycieraczki z aluminiowym stelażem, które najczęściej montuje się do starszych samochodów. Spisują się one nieco gorzej w przypadku jazdy z wyższymi prędkościami. Modele bezprzegubowe spotkamy w nowych pojazdach. Mają one opływowy kształt i dużo mocniej przylegają do szyby.

Wycieraczki samochodowe warto zmieniać równocześnie ze zmianą ogumienia. Ich trwałość zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania. Jeśli pracują one długotrwale na sucho, guma jest mechanicznie odrywana od zamarzniętej szyby, błyskawicznie stracą one swoje optymalne parametry.

Z pewnością kwestią dyskusyjną jest cena wycieraczek, ponieważ różnica pomiędzy produktami ze średniej półki cenowej i tymi klasy premium może być czasem dwukrotna. Czy są one dwa razy lepsze? Bardzo trudno to ocenić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News