Widzisz remonty na drodze? Zastosuj się to tych zasad, żeby uniknąć problemów!

Widzisz remonty na drodze? Zastosuj się to tych zasad, żeby uniknąć problemów!

Widzisz remonty na drodze? Zastosuj się to tych zasad, żeby uniknąć problemów!

Podaj dalej

Czas wakacji w Polsce łączy trzy elementy: wysokie ceny paliw, zwiększony ruch na drodze i remonty dróg. Jest bardzo prawdopodobne, że na swojej drodze spotkasz przebudowę węzła lub zmianę nawierzchni. Jak zachować się w takiej sytuacji, żeby uniknąć problemów i ułatwić innym pracę.

Można powiedzieć, że lato powinno być czasem relaksu i spędzania go w gronie najbliższych, a podróżowanie po świecie szybkie i bez remontów. Niestety z punktu widzenia klimatu w Europie to właśnie letnie miesiące są jednym z najlepszych okresów w roku do prac budowlanych na drogach. Dlatego przy planowaniu trasy na wakacje lub wyjazd służbowy warto zapoznać się z mapą najnowszych utrudnień na trasach.

Zwracaj uwagę na żółte znaki

Remontowany fragment drogi rządzi się swoimi zasadami i może podlegać on zmianie organizacji ruchu. Dlatego na terenie budowy nadrzędne nad białymi znakami są żółte oznaczenia. Dotyczy to szczególnie linii oraz znaków narysowanych na jezdni. Jeśli jest tylko taka możliwość, należy się do nich bezwzględnie stosować. Na uwagę zasługują również wszelkie znaki pionowe, które ostrzegają o zagrożeniu lub zmianie pierwszeństwa przejazdu.

element polskich dróg wstyd linia podwójna ciągła przerywana pojedyncza
fot. pixabay

Uważaj na pojazdy budowlane

Każdy z nas gdzieś się spieszy, ale w przypadku remontowanego fragmentu drogi potrzebna jest zwiększona dawka cierpliwości. Ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi budowlanemu lub ułatwienie mu zadania, żeby mógł je wykonać szybko i bezpiecznie to nie tylko wyraz dobrego wychowania na drodze. To również swego rodzaju obowiązek. Dobrym pomysłem jest również zachowanie bezpiecznej odległości od wywrotek i koparek. Jazda za nimi na przysłowiowym zderzaku może skończyć się kontaktem z kamieniem lub innym twardym elementem, który może oderwać się od pojazdu budowlanego i uszkodzić szybę.

Widzisz remonty na drodze? Stosuj się do ograniczeń

Spora grupa kierowców ignoruje określone na terenie budowy nowe ograniczenie prędkości. Można powiedzieć, że w czasie dni wolnych od pracy ma ono mniej sensu, jednak czasami jest to bardzo złudne! Uskoki w nawierzchni widoczne w ostatniej chwili mogą poważnie uszkodzić nam samochód. Dlatego należy z pełną odpowiedzialnością trzymać się limitów.

Duże znaczenie ma również sygnalizacja świetlna lub osoby odpowiedzialne za kierowanie ruchem. Ich polecenia są bardzo ważne i pełnią nadrzędną rolę nad znakami poziomymi i pionowymi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News