Stawki OC taniały przez pięć lat z rzędu! Co będzie w 2023 roku?!

Stawki OC taniały przez pięć lat z rzędu! Co będzie w 2023 roku?!

ubezpieczenie-oc-ac-jak-oszczedzic-2

Podaj dalej

Choć może się to wydawać zaskoczeniem w epoce szalejącej drożyzny, to stawki OC według pewnych parametrów taniały aż przez pięć lat z rzędu. Czy w 2023 roku możemy spodziewać się kontynuacji tego trendu?

Rynek ubezpieczeń funkcjonuje w małych cyklach, które powtarzają się dosyć regularnie co kilka lat. Od 2016 roku do 2017 roku byliśmy świadkami gwałtownych podwyżek dla średniej ceny polisy OC. Następnie sytuacja się ustabilizowała i systematycznie schodziliśmy do coraz niższego pułapu.

Stawki za OC niższe nawet o 23%!

Dobre informacje są takie, że od 2017 roku średnia cena OC spadała. I tak przy 2021 roku była ona niższa od najwyższego zanotowanego poziomu o 23%! Dla porównania 2022 rok oferował nam polisy tańsze aż o 16% w porównaniu do 2021 roku. Co w środowisku dużej inflacji, niepewności gospodarczej i coraz większych uprawnień towarzystw ubezpieczeniowych do wglądu w ilość punktów karnych kierowców jest sporym zaskoczeniem. Wręcz, jest to dobra informacja. Czy tak będzie również w 2023 roku?

Ubezpieczenie OC auta

Nadszedł czas stabilizacji?

Zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej, przedstawiciele branży ubezpieczeniowej uważają, że wchodzimy w okres stabilizacji cen. Ubezpieczalnie przestają walczyć o klientów przede wszystkim ceną, dlatego w 2023 roku należy spodziewać się końca obniżek. Czy będą zauważalne wzrosty cen? Jest to bardzo możliwe, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dla wybranych grup klientów zdecydują się na podwyżki. W ogólnym rozrachunku wyczekiwany jest okres stabilności cen, mimo mało optymistycznych informacji z polskiej gospodarki.

Ciągle opłaca się szukać okazji

Przewidywania związane z okresem stabilizacji nie oznaczają, że na rynku zabraknie okazji cenowych. Najprawdopodobniej ciągle opłacalne będzie poszukiwanie najlepszych ofert. Więc jeśli w najbliższym czasie kończy się twoja polisa OC, warto rozejrzeć się za czymś świeżym, co może zawierać dużo lepszy pakiet usług i korzyści.

źródło: rankomat.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News