Olej silnikowy można wlać do skrzyni biegów? Sprawdziliśmy to!

Olej silnikowy można wlać do skrzyni biegów? Sprawdziliśmy to!

skrzynia biegow silnik diesla

Podaj dalej

Olej silnikowy jest bardzo popularnym produktem, któremu przeznaczono szereg publikacji. Dzisiaj nieco szalona koncepcja: co się stanie, gdy wlejemy olej przeznaczony do jednostki napędowej do skrzyni biegów?

W jakimkolwiek warsztacie pomyłka tego kalibru jest błędem, który trudno wybaczyć, więc potraktujmy tę sytuację, jako eksperyment lub symulację bardzo niecodziennego zdarzenia, gdzie mamy do dyspozycji tylko olej silnikowy, a chcemy go wlać do skrzyni biegów, żeby dojechać w inne miejsce. Czy taki zabieg ma w ogóle sens?

Olej silnikowy – najważniejsze funkcje!

To bardzo dobry moment, żeby przypomnieć sobie, jak ważną rolę w silniku odgrywa olej silnikowy. Jego regularna wymiana oraz częste kontrolowanie poziomu oleju mają kluczowe znaczenie dla trwałości jednostki napędowej. Przede wszystkim dlatego, że olej tworzy na powierzchni wewnętrznych podzespołów silnika film olejowy. Tego rodzaju zabezpieczenie smarne pomaga przede wszystkim odprowadzać ciepło z pracujących części. Temperatury wewnątrz mogą przekraczać nawet 300 stopni!

silnik olej adobeistock
AdobeiStock

Drugą bardzo ważną funkcją jest ochrona przed korozją, ponieważ ona również grozi elementom silnika. Narażone na zardzewienie są szczególnie panewki. Powstają one z metali kolorowych, przez co ich wrażliwość na popularną rdzę, jest dużo większa.  Trzecia najważniejsza funkcja to utrzymanie silnika w czystości. Dobrej jakości olej silnikowy wychwytuje drobne zanieczyszczenia i chroni silnik razem z filtrami przed poważnymi uszkodzeniami.

Skrzynia biegów pracuje w zupełnie innych warunkach

Olej w skrzyni biegów pełni oczywiście podobną rolę do oleju silnikowego, ponieważ jego głównym zadaniem jest smarowanie znajdujących się wewnątrz części. Jednak w przekładni zakres temperaturowy jest dużo węższy. Silniki od bardzo chłodnych dość szybko przechodzą do iście piekielnych warunków. W przypadku skrzyni biegów temperatury powstałe na skutek tarcia bardzo rzadko przebijają poziom stu stopni Celsjusza.

skrzynia biegow diesel

W oleju do skrzyni biegów istotną kwestią jest utrzymanie swoich właściwości w bardzo niskich temperaturach, wręcz ujemnych. W takim środowisku działanie każdego biegu powinno również odbywać się bez zarzutu.

Olej silnikowy w skrzyni biegów? To bardzo zły pomysł!

Jeśli kiedykolwiek, najlepiej w ramach wyłącznie eksperymentu, ktoś zdecyduje się wlać do skrzyni biegów olej silnikowy, spotka się z prawdziwą katastrofą, ponieważ żaden bieg nie będzie działał poprawnie. Z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do szybkiego zatarcia się przekładni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News