Olej przekładniowy w hybrydach wymaga innego traktowania! Ludzie o tym nie wiedzą

Olej przekładniowy w hybrydach wymaga innego traktowania! Ludzie o tym nie wiedzą

Volvo XC40 T5 plug-in hybrid

Podaj dalej

Samochody z napędem hybrydowym są coraz popularniejsze na polskich drogach. Nowe auta prosto z salonu i te, które trafiają nad Wisłę z drugiej ręki. To wszystko sprawia, że znajomość prawidłowej obsługi serwisowej hybryd jest coraz ważniejsza.

Pojazdy z napędem hybrydowym można uznać za ciekawą alternatywę dla silników spalinowych. Użytkowanie auta elektrycznego ciągle jest dla wyjątkowej grupy kierowców. Szansą na bardziej ekologiczne zespoły napędowe w Polsce są właśnie hybrydy. Jednym z najważniejszych elementów w prawidłowej obsłudze naszych ulubionych czterech kółek jest regularny serwis.

Większość samochodów hybrydowych jest z automatem

Głównie ze względów konstrukcyjnych, a także z powodu wygody większość producentów stosuje automatyczne skrzynie biegów w swoich modelach hybrydowych. Chodzi tutaj o bardziej zaawansowane systemy niż tak zwane miękkie hybrydy, ponieważ tam można częściej spotkać manualne przekładnie.

Wracając do automatycznej skrzyni biegów w sieci, od czasu do czasu toczą się dyskusje, czy wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów ma sens. Oczywiście, że zawsze jest to bardzo dobre posunięcie, szczególnie jeśli przestrzegamy racjonalnych limitów przebiegów.

tesla-obrist

W przypadku automatycznych przekładni stosowanych w samochodach hybrydowych interwał zmiany oleju jest szczególnie istotny. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka, a każda z nich ma bezpośrednie przełożenie na sposób funkcjonowania auta w przyszłości.

Olej przekładniowy w mniejszych ilościach – na to uważaj!

Ze względu na sposób budowy całego układu hybrydowego automatyczna skrzynia biegów stosowana w hybrydach ma mniej oleju przekładniowego. Powodem, dlaczego producenci zrezygnowali z jego większych ilości, jest brak przemiennika momentu obrotowego. Z pozoru jedna część mniej powinna zwiększyć trwałość całej skrzyni biegów, ale nie jest tak do końca.

manulna skrzynia biegów eksploatacja i serwis
LiquiMoly Polska

Przekładnia musi przenosić zdecydowanie większe obciążenie z silnika spalinowego i elektrycznego. Praca w trudniejszych warunkach w połączeniu ze zmniejszoną ilością oleju wewnątrz są słabym punktem tego rodzaju przekładni. W związku z tym regularna wymiana oleju jest tak ważna z punktu widzenia trwałości układów hybrydowych, jako całości.

Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest serwisowanie auta hybrydowego we wyspecjalizowanych warsztatach, gdzie mechanicy mają świadomość tego, jak ważna dla trwałości samochodu jest tego prawidłowa obsługa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News