Objawy awarii najpopularniejszych czujników - mogą one spotkać każde auto!

Objawy awarii najpopularniejszych czujników - mogą one spotkać każde auto!

Kontrolka check engine

Podaj dalej

Wiele poważnych i błahych w skutkach usterek ma swoje określone objawy. Jednymi z najpopularniejszych problemów w samochodzie są kłopoty z czujnikami, ponieważ w każdym aucie wyprodukowanym w XXI wieku znajdziemy ich sporo. Dzisiaj w dużym skrócie przedstawimy charakterystyczne symptomy nieprawidłowości kilku czujników.

Współczesna motoryzacja w pewien sposób jest uzależniona od czujników. Normy emisji spalin, postęp technologiczny i niska cena tego rodzaju sensorów powoduje, że niemal każdy producent korzysta z ich możliwości. Jednak jest to też urządzenie, które może zabrudzić się, przez co źle odczytywać dane lub po prostu zepsuć się z powodu zużycia.

Awaria czujnika położenia wału korbowego

Częstym problemem w wielu samochodach może być awaria czujnika położenia wału korbowego. Do charakterystycznych objawów usterki należą: problemy z uruchomieniem jednostki napędowej, nierówna praca silnika i jego gaśnięcie. Na desce rozdzielczej może pojawić się również symbol „check engine”. Ceny za tego rodzaju urządzenia są bardzo różne, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, ile musimy za nie zapłacić. Jest to wydatek na poziomie kilkuset złotych.

dacia-duster-silniki

 

Objawy uszkodzonego czujnika sondy lambda

Sonda lambda znajduje się w starszych i w nowszych samochodach. Jej głównym zadaniem jest kontrolowanie tlenu w spalinach. Jeśli się zepsuje, kierowcy obserwują w swoich autach szereg charakterystycznych objawów usterki. Przede wszystkim odczuwalny w portfelu jest nagły wzrost zapotrzebowania auta na paliwo. Zmienia się również zapach spalin, ponieważ zbyt bogata mieszanka paliwowa wydaje z siebie zdecydowanie intensywniejszą woń. Może pojawić się również zwiększone dymienie z układu wydechowego. Na koniec samochód może pracować z różnymi prędkościami obrotowymi silnika na biegu jałowym. Wymiana czujnika jest stosunkowo łatwym zadaniem. Najważniejszą rolę odgrywa cena, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi markami samochodów mogą być kolosalne.

Usterka czujnika pedału gazu

Objawy usterki czujnika pedału gazu są czasami niejednoznaczne i mogą być niebezpieczne. Zagrożeniem jest oczywiście utrudnione przyspieszanie samochodem lub absolutny brak reakcji na dodanie gazu. Jeśli do awarii dojdzie w czasie jazdy, możemy być tym faktem zaskoczeni. Prawdopodobnie wszystkie nowożytne samochody mają tego rodzaju czujnik. Jest to jeden z najdroższych czujników w tym zestawieniu, ponieważ jego ceny mogą osiągnąć nawet tysiąc złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News