Dzisiaj bardzo dużą popularnością cieszą się auta z segmentu SUV. Bardziej jest to skutek mody, niż faktycznej przewagi nad innymi wersjami nadwoziowymi. Być może, gdy „auta na szczudłach” były w Europie w mniejszości, nieco wyższa pozycja za kierownicą i zwiększony prześwit, były jakąś wartością dodaną. Obecnie przy szerokim zainteresowaniu SUV-ami, trudno mówić o dużej wyjątkowości.
Kombivan, czyli pudło na kołach?
Segment kombivanów, podobnie jak vanów w motoryzacji zaczyna się bardzo mocno kurczyć i wybór samochodów jest niewielki. Coraz częściej jesteśmy też świadkami współprac pomiędzy producentami samochodów. Jednym z najnowszych przykładów są wspólne projekty Forda i Volkswagena. Skąd bierze się coraz niższe zainteresowanie kombivanem? Być może wynika to przede wszystkim z ich wyglądu. Bryła samochodu przypomina prostopadłościan i trudno znaleźć w niej ogromne pokłady uroku. Najwięcej można zmienić z przodu samochodu, jednak najczęściej od słupka B już schemat pozostaje ten sam, wygospodarować jak największą przestrzeń bagażową.
Funkcja nad formą
Wiemy już, że funkcjonalność w kombivanach przeważa nad formą. Duża powierzchnia bagażowa, bardzo często rozsuwane tylne drzwi i spora liczba schowków. Brzmi, jak przepis na idealny samochód rodzinny! W takim razie, dlaczego ich popularność znajduje się raczej na fali spadkowej? Prawdopodobnie dlatego, że większość rzeczy kupujemy mocno emocjonalnie, a w przypadku kombivanów do gry wchodzi zdrowy rozsądek.
Twardsze materiały może wyglądają mniej premium, ale dużo łatwiej je wyczyścić. Większa przestrzeń bagażowa pomaga zmieścić wózek dla dziecka, duże zakupy dla rodziny czy meble do domu. W gamie silnikowej bardzo często znajdują się oszczędne silniki wysokoprężne, które można połączyć z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Tysiąc kilometrów na jednym zbiorniku paliwa to żaden wyczyn!
Życie na pokaz, nie dla siebie
Skoro logika podpowiada, że jest to jedne z najlepszych rozwiązań, jakie możemy mieć na rynku dla ludzi aktywnych, którzy jeżdżą z rowerami, deskami do pływania lub członkami rodziny na dalsze lub bliższe wyjazdy, dlaczego segment kombivan wymiera? Prawdopodobnie dlatego, że już od dłuższego czasu przestaliśmy żyć dla siebie i według swoich potrzeb.
Spora grupa ludzi mocno przejmuje się opiniami innych osób, chce być modna, akceptowana społecznie i poczuć się przez to lepiej. Dlatego chodzimy w tym co wszyscy, jemy tam, gdzie większość i kupujemy auta podobne do tego, jakie ma sąsiad lub najlepiej lepsze, żeby mu pokazać!