Ile przejedziemy kilometrów za minimalne wynagrodzenie na tle Europy? Te dane są szokujące!

Ile przejedziemy kilometrów za minimalne wynagrodzenie na tle Europy? Te dane są szokujące!

zakaz jazdy samochodem nocą przepisy unia europejska

Podaj dalej

Dzisiaj większość osób jest świadoma tego, że pensje Polaków zostały w tyle za poziomem inflacji i niemal każdemu żyje się gorzej. W związku z tym ile przejedziemy kilometrów za minimalne wynagrodzenie na tle innych mieszkańców Europy? Zaprezentowane dane są szokujące!

Paliwo w Polsce jest jednym z najtańszych w Europie, jeśli porównamy tylko jego nominalną cenę do innych państw na Starym Kontynencie i przeliczymy to wszystko na złotówki. Jednak prawdziwa wartość kosztu paliwa powinna odnosić się do realnych zarobków w danym kraju. Dlatego jedna z ubezpieczalni w Polsce postanowiła wziąć pod uwagę minimalne dzienne wynagrodzenie brutto i na jego podstawie przedstawić, ile kilometrów z wykorzystaniem benzyny, oleju napędowego i gazu LPG, może przejechać mieszkaniec większości krajów w Unii Europejskiej. Jak na tym tle prezentuje się Polska?

Luksemburg jest poza zasięgiem!

Na początek zaczniemy od zwycięzców całego zestawienia, czyli mieszkańców Luksemburga. Tutaj minimalne dzienne wynagrodzenie brutto wynosi w przeliczeniu na złotówki – 352,09 zł. Jest to nieznacznie więcej niż w 2021 roku, gdzie stawka wynosiła 331,83 złotego. Za te pieniądze rezydent Luksemburga pojedzie z Warszawy poza granicę polsko-niemiecką.

pakiet sankcje rosja
fot. pixabay

Przy założeniu, że porusza się on Volkswagenem Golfem VI z silnikiem 1.6 102 KM benzynowym, przejdzie za średnie dzienne wynagrodzenie 496 km. Jeśli będzie to olej napędowy przy silniku 1.6 TDI i średnim spalaniu na poziomie 5,6 litra na 100 km w Luksemburgu zrobimy 673 km. Na koniec jeśli w tym niewielkim państwie za jeden dzień pracy zatankujemy gazu LPG do Golfa VI z naszym przykładowym benzynowym silnikiem 1.6, to przy spalaniu na poziomie 7,4 litra gazu przejedzie 1315 km!

Ile przejedziemy w Polsce za minimalne dzienne wynagrodzenie?

Oczywiście porównanie do najlepszych w Europie dyskwalifikuje Polskę już na samym starcie, ponieważ te wartości mają niewiele ze sobą wspólnego, ale na podstawie danych z Eurostatu wiemy, że Polska uplasowała się na dziewiątym miejscu w rankingu dziennego wynagrodzenia brutto na poziomie 102,18 zł. Wyżej w tabeli jest Litwa, Malta, Grecja i między innymi Słowenia.

gddkia korek droga

Przy identycznych parametrach samochodu benzynowego, jak w przypadku Luksemburga w Polsce pokonamy dystans na poziomie – 164 km. Jeśli nasz Golf będzie zasilany olejem napędowym zajedziemy nieco dalej, bo zrobimy 231 km. Najwięcej oczywiście pokonamy kilometrów na LPG – 387 km, ale w ubiegłym roku byłoby to aż 546 km!

źródło: Eurostat / Rankomat.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News