Fotelik samochodowy - kiedy dziecko może jechać bez niego?! Sprawdź fakty!

Fotelik samochodowy - kiedy dziecko może jechać bez niego?! Sprawdź fakty!

Fotelik samochodowy – kiedy dziecko może jechać bez niego?! Sprawdź fakty!

Podaj dalej

Bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów w samochodzie jest bardzo ważne, dlatego odpowiedni fotelik samochodowy dla dzieci to obowiązek moralny każdego rodzica i opiekuna malucha. Dzisiaj podpowiadamy, kiedy jesteśmy z fotelika zwolnieni i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Od wielu lat wiadomo, że dzieci według przepisów polskiego prawa o ruchu drogowym powinny siedzieć w samochodzie w foteliku. Przez lata zmieniła się również technologia budowy tych akcesoriów, dlatego bardzo mocno wzrósł poziom bezpieczeństwa. Również producenci samochodów dodali coś od siebie i dzięki temu obecnie mamy bardzo sprawne narzędzia do odpowiedzialnego podróżowania z najmłodszymi.

Kiedy fotelik w samochodzie nie jest obowiązkowy?

Zanim zaczniemy omawiać korzyści z przewożenia dziecka w foteliku samochodowym, w skrócie opiszemy sytuacje, w których pociechy mogą podróżować bez niego. Dawniej jednym z kryteriów, które pozwalało na rezygnację z fotelika samochodowego, był wiek. Dzisiaj ówczesna bariera dwunastu lat nie ma znaczenia. Aktualnie dużo lepszym kryterium dla bezpieczeństwa małych pasażerów jest wzrost oraz waga.

Dzieci do 150 cm wzrostu lub 36 kg muszą jeździć w foteliku dziecięcym, jednak co interesujące niektórzy producenci tych akcesoriów oferują foteliki, które wytrzymują nawet 50 kg. Inne kryterium, zwalniające z fotelika samochodowego dotyczy miejsca na tylnej kanapie. Jeśli brakuje miejsca dla trzech małych pasażerów w fotelikach, jedno z nich, pod warunkiem, że jest wyznaczone na to siedzisko, może usiąść pośrodku bez fotelika. Jednocześnie musi mieć ono więcej niż trzy lata.

Cybex-Solution-S-I-Fix-Fotelik-Samochodowy

Ostatnie kryterium, które nakłada dyspensę na opiekunów i dzieci w sprawie fotelików dziecięcych to podróż taksówką, samochodem policyjnym lub karetką. Tutaj również przepisy prawa o ruchu drogowym pozwalają na zdecydowanie więcej. Za brak fotelika w cywilnym aucie grozi 150 złotych mandatu i 6 punktów karnych!

Fotelik samochodowy powinien być maksymalnie bezpieczny

Cała idea fotelika samochodowego polega na zapewnieniu najmłodszym maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie kolizji. Specjalnie opracowana konstrukcja, nieco podobna do foteli montowanych w samochodach wyścigowych lub rajdowych zapewnia dziecku kilka punktów podparcia, chroni jego ciało przed nadmiernym poruszaniem się i obrażeniami. Kluczowe w tym wszystkim są oczywiście odpowiednio dopięte i napięte pasy bezpieczeństwa fotelika.

Adac test fotelików 2021

Najlepiej wybierać produkty renomowanych firm, które mają wszystkie konieczne homologacje i certyfikaty. Ze względu na dość duże koszty zakupu można pokusić się o zakup modeli używanych, ponieważ są one znacznie tańsze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News