Co zrobić na widok jadącej kolumny wojskowej? Wyciąganie telefonu to zły pomysł!

Co zrobić na widok jadącej kolumny wojskowej? Wyciąganie telefonu to zły pomysł!

wojsko polska rzad

Podaj dalej

Aktualnie żyjemy w takim okresie historii, w którym widok pojazdów wojskowych na drogach jest powszechniejszy. Co zrobić na widok jadącej po autostradzie lub drodze ekspresowej kolumny wojskowej? Procedury są bardzo proste.

Ćwiczenia wojskowe są najczęstszą przyczyną wyjazdu pojazdów wojskowych na drogi publiczne. Widok wozów opancerzonych, większych ciężarówek, lawet z pojazdami gąsienicowymi wcześniej wzbudzał zaciekawienie, dzisiaj swego rodzaju niepokój. Wiedzą o tym ludzie, którzy mieszkają w okolicach poligonów, a także baz wojskowych, ponieważ w tych rejonach zmieniają się nieco nastroje społeczne. Co obecnie należy zrobić, gdy widzimy sznur samochodów należących do wojska?

Zachowanie szczególnej ostrożności to podstawa!

Jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa na drodze jest margines błędu, ostrożnego podejścia do drugiego uczestnika ruchu. Obojętnie, czy jest to auto cywilne, a może właśnie po drodze jedzie pojazd należący do wojska, należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza na autostradach i drogach szybkiego ruchu warto dużo wcześniej zmienić pas ruchu i przygotować się do wyprzedzenia kolumny pojazdów w większej odległości od nich, niż zwykle. Co bardzo ważne, nie wolno wjeżdżać pomiędzy samochody wojskowe. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

autostrada platnosc polska
fot. freepik / evening_tao

Unikaj fotografowania i nagrywania wojska

Obecnie praktycznie każdy człowiek ma przy sobie aparat fotograficzny i kamerę w jednym. Pokusa, żeby wyciągnąć z kieszeni telefon i nagrać coś wyjątkowego, jest bardzo duża. Jednak w przypadku kolumny wojskowej eksperci zalecają wstrzymanie się od tego rodzaju zachowań. Najważniejsze są względy bezpieczeństwa – po pierwsze jako kierowca nie możemy używać w ten sposób smartfona w czasie jazdy. Po drugie nagrywanie lub fotografowanie sprzętu wojskowego przez osoby, które z nami podróżują, może mieć swoje konsekwencje związane z bezpieczeństwem państwa.

Wszystkie materiały, które trafiają do Internetu w jakiejś formie w nim, już zostają. W przypadku zdjęć i filmów kolumny wojskowej takie informacje mogą być przydatne dla różnych ludzi i służb. Niekoniecznie przychylnych Polsce.

Przed dłuższą trasą zapoznaj się z wiadomościami o ćwiczeniach wojskowych

Jeśli na terenie Polski wojsko prowadzi ćwiczenia wojskowe, taka informacja pojawia się odpowiednio wcześniej w mediach społecznościowych. Z dużym prawdopodobieństwem określany jest też rejon kraju, gdzie można spodziewać się pojazdów wojskowych. W związku z tym, jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, dobrze jest zobaczyć, czy aby widok kolumn wojskowych nie będzie nam przeszkadzał w podróży.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News