Koszty użytkowania samochodu elektrycznego vs. benzyna i Diesel. Ten raport nie zostawia wątpliwości!

Koszty użytkowania samochodu elektrycznego vs. benzyna i Diesel. Ten raport nie zostawia wątpliwości!

elektryk-tanszy-niz-diesel-czy-benzyna

Podaj dalej

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Direct Line Group, posiadanie samochodu elektrycznego jest tańsze w całym okresie użytkowania, niż benzyna czy Diesel. Dzieje się tak mimo często bardzo wysokich początkowych cen zakupu pojazdów elektrycznych. 

Elektryk tańszy od Diesla?

renault-zoe Niemcy samochody elektryczne diesel

Wygląda na to, że różnica nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać. W badaniu uwzględniono średni całkowity koszt zakupu nowego pojazdu elektrycznego w 2020 roku. Jeśli będziemy jeździć nim przez 14 lat (średnia żywotność samochodu), będziemy biedniejsi o około 255 tys. złotych. 

14 lat w samochodzie napędzanym silnikiem benzynowym uszczupli twój rodzinny budżet o 262 tys. złotych, więc różnica faktycznie nie jest zbyt duża. 

Jeśli pominiemy cenę zakupu samochodu, będziemy musieli wkalkulować tylko roczne koszty bieżące. Obejmują one tankowanie/ładowanie, ubezpieczenie, podatek, opłaty drogowe i serwis. Dla samochodu elektrycznego rocznie średnio będziemy musieli wydać 8530 zł. To aż o 21% mniej niż 10798 zł w przypadku modelu benzynowego. 

Zielone-tablice-rejestracyjne-dla-samochodów-elektrycznych

Gdzie jest haczyk?

Dane te opierają się na porównaniu pięciu modeli elektrycznych i ich odpowiedników. Koszty eksploatacji i serwisowania okazują się być średnio o 49% niższe, niż w przypadku benzyny. 

Co więcej, ładowanie pojazdu elektrycznego jest o 58% tańsze niż tankowanie samochodu benzynowego. Z drugiej jednak strony, ubezpieczenie samochodu z tradycyjnym silnikiem spalinowym jest o około 25% tańsze. 

W kwestii amortyzacji – pojazdy elektryczne zachowują swoją wartość nawet dwa razy lepiej, niż benzynowe. Elektryki tracą 12% swojej wartości rocznie, podczas gdy benzyny i Diesle – aż 24% w tym samym okresie. 

Ładowanie samochodu elektrycznego

To ekscytujący czas dla pojazdów elektrycznych. W zeszłym roku na drogach Wielkiej Brytanii jeździła rekordowa liczba tych samochodów. Nasza analiza pokazuje, że można oszczędzać pieniądze przechodząc z tradycyjnej benzyny czy Diesla na model elektryczny – powiedział Neil Ingram z Direct Line.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News