Wielki, luksusowy SUV z Chin już dostępny w Europie. Zaskakuje wyglądem i jest wręcz śmiesznie tani! [ZDJĘCIA]

Wielki, luksusowy SUV z Chin już dostępny w Europie. Zaskakuje wyglądem i jest wręcz śmiesznie tani! [ZDJĘCIA]

luksusowy-suv-chery-exeed-chiny

Podaj dalej

Luksusowy, duży i jednocześnie tani SUV z Chin dotarł właśnie do Europy. „Tradycyjni” producenci mogą przeżyć nie lada szok, bo jest to zdecydowanie najbardziej ambitna próba Chińczyków przebicia się na Stary Kontynent. Ten SUV zaskakuje nie tylko swoim świetnym wyglądem. 

Ten SUV podbije Europę

luksusowy-suv-chery-exeed-chiny

Chińscy producenci od dłuższego czasu próbują wejść na europejski rynek, ale jak dotąd – nieskutecznie. Ten SUV może to zmienić i to nie tylko w krajach jak Rosja. Ale to właśnie tam zadebiutował flagowy model firmy Chery i ciężko nie być pod wrażeniem. 

Żadna próba przeniesienia się z chińskiego rynku na Zachód do tej pory nie mogła być traktowana poważnie. Chery ze swoim samochodem w nadwoziu typu SUV chce i musi być traktowane zupełnie na serio. Firma chce sprzedawać duże, dobrze wyposażone i tanie samochody, które właśnie pojawiły się na rynku rosyjskim. 

W ubiegłym roku firma otworzyła 15 salonów swojej marki premium Exeed, która ma konkurować z takimi producentami jak BMW, Mercedes czy Audi – ale w zupełnie innym przedziale cenowym. W pierwszej fazie skupiła się na największych rosyjskich miastach, takich jak Moskwa, Petersburg, Krasnodar, Jekatynburg, Perm, Czelabińsk, Kemerowo czy Irkuck. A jeśli odniesie sukces, na który jest skazana, firma będzie nadal się rozwijać. 

luksusowy-suv-chery-exeed-chiny

Nowy model z 2.0 turbo

To pierwszy krok Exeedu w ataku na rynku zachodnie, który ma być kontynuowany w krajach Unii Europejskiej. Model TX jako pierwszy spenetrował zachód. Jest też model TXL, który jest bezpośrednim konkurentem Skody Kodiaq. Poza Chinami sprzedawany jest tylko 7-miejscowy SUV o nazwie TXL. 

Samochód ma długość 4775 mm i rozstaw osi 2799 mm. SUV napędzany jest 4-cylindrowym, doładowanym silnikiem o pojemności 1,6 litra i mocy 186 KM. Wszystko to sparowane jest z 7-biegowym automatem i napędem na wszystkie koła w standardzie. Wyposażenia jest dużo, na tyle dużo, że Europejscy producenci naprawdę mogą zacząć się obawiać. 

Drugim modelem Chery jest jeszcze większy VX, czyli naprawdę duży SUV. To samochód o długości 4970 mm, szerokości 1940 mm i rozstawie osi 2898 mm. Silnik w tym przypadku to 2.0 turbo o mocy 261 KM, który rozpędza auto bez większych problemów do 200 km/h. Standardem jest 7-stopniowy automat a do wyboru mamy napęd na przód albo 4×4. Wyposażenie jest oczywiście jeszcze bardziej bogate. 

luksusowy-suv-chery-exeed-chiny

Cena jest śmiesznie niska

Samochód ten jest sprzedawany w Chinach od około 118 000 zł, choć ceny dla Rosji nie zostały jeszcze ogłoszone. Z pewnością będą one nieco wyższe, ale ze względu na import dokładnie takich samych aut z Chin, nie powinno być dramatycznej różnicy. Oznacza to, że VX na pełnym wypasie będzie kosztował mniej, niż podstawowa Skoda Kodiaq. 

Pierwotny plan chińskiej firmy Chery i Exeed, aby pojawić się na rynku Unii Europejskiej jeszcze w 2021 roku zapewne już nie wypali. Ale jeśli lokalni producenci wciąż będą cierpieć z powodu braków części, a ceny oferowanych aut nadal będą rosły… Cóż, to tylko kwestia czasu, zanim w Polsce będziemy mogli kupić chińskiego SUV-a. 

luksusowy-suv-chery-exeed-chiny

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News