Większość kierowców popełnia ten błąd na stacji paliw. Może cię kosztować nawet 8000 zł!

Większość kierowców popełnia ten błąd na stacji paliw. Może cię kosztować nawet 8000 zł!

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się tankować paliwo i po odbiciu pompy dolać jeszcze odrobinkę, aby wyrównać wartość rachunku? A może dolałeś paliwa po to, aby przejechać na jednym baku więcej kilometrów? Taka sytuacja zdarzyła się każdemu z nas, ale za żadne skarby nie róbcie tego – może was to kosztować nawet 8000 zł! 

Tankujesz paliwo w ten sposób? Lepiej przestań!

Eksperci alarmują, że jeśli zatankujemy paliwo do pełna, a nasz bak „poinformuje nas” że już nie ma więcej miejsca, nie należy dalej dolewać benzyny lub Diesla. Ta praktyka nazywana jest potocznie „przetankowaniem”, a mechanicy ostrzegają przed negatywnymi skutkami na twój pojazd, portfel i środowisko. 

Pokusa dolania trochę więcej paliwa do pełnego baku jest silna, ale powinniśmy się jej opierać. Taka praktyka może albo przeciążyć układ odpowietrzania, albo spowodować niebezpieczny wyciek z powodu nadciśnienia w układzie. 

Dolewanie paliwa na siłę może mieć bardzo negatywne skutki. Systemy odpowietrzania w naszych samochodach są tam po to, aby zmniejszyć szkodliwe emisje. Jeden z mechaników podaje, że ten błąd może spowodować przedostanie się paliwa do filtrów, które zaprojektowane są tylko z myślą o gazach. To z kolei może wpływać na osiągi twojego samochodu, powodując słabszą pracę i uszkadzając silnik. 

Ogromne koszty naprawy

– Kiedy przepełnimy zbiornik, całe nadmiarowe paliwo przesyłane jest do filtra i zabija jego życie – mówi mechanik z firmy Caruso Auto Repair. Wymiana tego filtra i naprawa całego układu może kosztować od 800 do nawet 8000 zł. W zależności od tego jakim samochodem jeździmy. 

Według Agencji Ochrony Środowiska stacje benzynowe wyposażone są w system odzyskiwania oparów. Ten – gdy zbiornik jest pełny – będzie podawać opary i benzynę z pompy z powrotem do zbiornika stacji. Tak więc każde nadmiarowe paliwo wpompowane do twojego zbiornika, za które płacisz… Może zostać wciągnięte z powrotem do zbiorników magazynowych na stacji benzynowej. 

Ten proces może też uszkodzić system odzyskiwania oparów na stacji i uniemożliwić jego działanie. Wtedy opary staną się szkodliwe dla ludzi i środowiska. 

Jeśli paliwo rozleje się na ziemię, powoduje szkodliwe skutki dla środowiska i zdrowia ludzi. Jeśli uszkodzisz system odzyskiwania oparów, nie będzie on w stanie skutecznie chronić ludzi przed szkodliwymi oparami. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News