Uwaga kierowcy! Prawo jazdy nie będzie jednak odbierane za przekroczenie prędkości

Uwaga kierowcy! Prawo jazdy nie będzie jednak odbierane za przekroczenie prędkości

Podaj dalej

Wszyscy kierowcy w Polsce obawiali się wejścia w życie nowych przepisów. Od 1 lipca mieliśmy bowiem stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dziś wiemy już jednak, że wejście przepisu w życie opóźni się. Dzięki temu wielu kierowców zachowa swoje prawa jazdy. 

prawo jazdy prędkość

Nowe przepisy będą, ale nie wiadomo kiedy

Ministerstwo Infrastruktury od wielu miesięcy pracuje nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zakłada on wiele istotnych zmian, m. in. dotyczących odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości. 

– Ustawa przygotowana przez działającą przy Ministerstwie Infrastruktury Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przewiduje szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – mówił na początku roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

prawo jazdy

Szef rządu zapowiadał, że dzięki zmianom kierowcy samochodów osobowych z przynajmniej trzema pasażerami będą mogli podróżować buspasem. Zaostrzone miały zostać także kary dla pijanych kierowców, a piesi mieli otrzymać pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. 

Prawo jazdy – za co stracimy?

Bardzo ważne zmiany miały dotyczyć także ograniczeń prędkości i odbierania prawa jazdy na okres 3 miesięcy. W życie miała wejść możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

prawo jazdy

Ustawa nie trafiła jednak nawet do Sejmu, więc na ten moment kierowcy mogą być spokojniejsi. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Rafał Weber, zapowiadał, że rząd chce wprowadzić powyższe zmiany jeszcze przed końcem wakacji. Ten termin wydaje się niemożliwy do zrealizowania.

Paniusia podjechała Teslą na stację benzynową. Próbowała dosłownie wszystkiego, by zatankować Diesla

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News