Skoda coraz mniej popularna w Czechach! Dlaczego Czesi przestają kupować swój ukochany produkt?

Skoda coraz mniej popularna w Czechach! Dlaczego Czesi przestają kupować swój ukochany produkt?

Skoda-Octavia-2020

Podaj dalej

Widzisz Skoda, myślisz – Czechy. Nasi południowi sąsiedzi uwielbiają swoje samochody i nie ma się czemu dziwić. Jednak w czterech pierwszych miesiącach tego roku Czesi nie byli zbyt chętni do kupowania nowych samochodów wyprodukowanych w ich własnym kraju. Dlaczego?

Skoda traci w Czechach

skoda-fabia-kombi

Skoda nie radzi sobie najlepiej na początku tego roku w Czechach. Podczas gdy rynek wzrósł o 12,6% w ciągu pierwszych czterech miesięcy, Skoda odnotowała wzrost poniżej 4 procent. 

To oznacza, że dość znacząco traci udział w rynku. Choć powodów jest niewątpliwie dużo więcej, jednym z najważniejszych jest fakt, że nowe Skody znacząco podrożały. 

W Czechach nie ma obecnie na rynku stosunkowo taniej, nowej Skody. Wszystkie modele są wycenione powyżej średniej w swoich klasach. Producent samochodów tłumaczy to wyższym poziomem swoich aut i rosnącymi wymogami regulacyjnymi. 

2021-skoda-octavia-sportline

Droższe też używane

Te podnoszą ceny nowych samochodów, ale… no właśnie, niektórzy producenci nie podnoszą tak mocno cen i są w stanie uzyskać lepsze wyniki sprzedażowe. Tak czy inaczej, w cennikach czeskiego producenta znajdziemy obecnie najwyższe liczby w historii, co ma też wpływ na wzrost cen samochodów używanych. 

Używane Skody są coraz droższe, co jest logiczne. Czesi muszą więc sprowadzać je z Niemiec, co dużo bardziej opłaca im się niż kupno we własnym kraju. To trochę przerażające, prawda? Ale taka jest prawda. 

2021-skoda-scala-edition-s

Nowa Skoda Fabia jest wyceniona od około 58 000 zł, co jest bardzo dużą kwotą, jeśli porównamy to do konkurencji: Dacii, Kii, czy Hyundaia. I fakt, jest największa w klasie i ma najwięcej nowoczesnego wyposażenia, ale kierowcy potrzebują odpowiedniego wyważania między ceną a jakością. Czy zatem strategia budowania samochodów bardziej premium odbije się Skodzie czkawką?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News