Od 0 do 100 km/h w... 0,8 sekundy - Rimac nie przestaje zachwycać! Jak to w ogóle możliwe?

Od 0 do 100 km/h w... 0,8 sekundy - Rimac nie przestaje zachwycać! Jak to w ogóle możliwe?

Od 0 do 100 km/h w… 0,8 sekundy – Rimac nie przestaje zachwycać! Jak to w ogóle możliwe?

Podaj dalej

Elektryczny hipersamochód Rimac Nevera przyspiesza już dziś od 0 do 100 km/h w 1,85 sekundy. Jeśli to jeszcze nie jest poziom, który ludzkie ciało może swobodnie obsługiwać, zdecydowanie zbliżamy się do przekroczenia tej granicy. Jaka jest zatem przyszłość? 

Rimac nie przestaje zachwycać

Rimac
fot. Rimac

Aby uzyskać wgląd w to, jak szybko hipersamochody nowej generacji będą przyspieszać, portal The Drive porozmawiał z Matiją Reniciem, głównym inżynierem programu Rimac Nevera. 

Zapytany o to, czy w przyszłości będzie możliwe jednosekundowe, lub nawet półsekundowe przyspieszenie od 0 do 100 km/h, odpowiedział: „Poniżej jednej sekundy”. 

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z obecnymi specyfikacjami, oto kontekst. McLaren 720S z centralnie umieszczonym silnikiem V8 jest pod każdym względem bardzo szybki. Rozpędza się od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy. To o dwie sekundy wolniej, niż w teorii osiągnie w przyszłości Rimac Nevera. Tak wygląda postęp. 

Inżynier wyjaśnił jednak, że rozpędzający się w 1,85 sekundy Rimac Nevera nie został zbudowany wyłącznie z myślą o przechwalaniu się liczbami. Według niego to kompletny samochód, naprawdę przyjemny w prowadzeniu dla kierowcy. 

Jak to możliwe?

– Szczerze mówiąc, samochód jest bardzo szybki – mówi dla portalu The Drive Renić. – Liczby, jesteśmy z nich bardzo dumni, ale ten samochód jest czymś więcej. To nie jest kucyk do jednego triku, to nie dragster, którym osiągasz najlepsze czasy i koniec. Samochód jest w rzeczywistości bardzo złożony, pokazując, co może zrobić technologia motoryzacyjna w przyszłości. Jest też bardzo użyteczny i bardzo przyjazny z perspektywy użytkownika. To bardzo wciągające i satysfakcjonujące”. 

Już nie możemy doczekać się Rimaca, który rozpędzi się od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 1 sekundy. Czy zachowa on etos przyjaznego i zabawnego? Może ze względów bezpieczeństwa firma powinna wprowadzić jakieś limity…?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News