Nowy rywal Skody Octavii w Europie. Kosztuje tylko 41 tys. złotych - całkowicie zniszczy konkurencję

Nowy rywal Skody Octavii w Europie. Kosztuje tylko 41 tys. złotych - całkowicie zniszczy konkurencję

nowy-rywal-skody-octavii

Podaj dalej

Kolejny rywal dla popularnej w Polsce Skody Octavii pojawi się w Europie. Atrakcyjny sedan kosztuje zaledwie ułamek ceny czeskiego modelu, więc z całą pewnością będzie sprzedażowym hitem. Szanse na to, że ten samochód nie odniesie sukcesu na Starym Kontynencie są po prostu bliskie zeru. 

Nowy rywal Octavii zmierza do Europy

nowy-rywal-skody-octavii
fot. Changan

Po początkowej porażce chińscy producenci zupełnie zmienili swoją strategię. Przestali „straszyć” swoimi modelami i dużo ostrożniej i rozważniej napływają do Europy. Szanse na to, że osiągną sukces, są bardzo realne. Ten nowy rywal Skody Octavii jest na to kolejnym przykładem. 

Dziś Changan to najmniejszy producent samochodów z chińskiej wielkiej czwórki. Tworzą ją koncerny SAIC, FAW i Dongfeng. Do tej pory jego rozprzestrzenianie się ograniczał fakt, że producent koncentrował się głównie na krajowej publiczności. Ta, choć liczna, nie jest tak duża jak na całym świecie. 

nowy-rywal-skody-octavii
fot. Changan

Dlatego w tym roku Changan postanowił wykorzystać sytuację, która powstała w Rosji i zacząć ekspansję w Europie. Ich plan jest jasny – zaoferować łącznie osiem tanich modeli w największym kraju świata i dalej na zachód. 

Będzie też SUV czy pickup

Patrząc w przyszłość, w Europie powinniśmy spodziewać się sedanów Eado Plus, Alsvin i Raeton Plus czy liftbacka Lamore. Pojawią się również SUV-y oraz pickup. Planowane jest także pojawienie się samochodu elektrycznego Avatr 11. Te cele są jednak bardziej odległe. Narazie Chińczycy potwierdzili przybycie modeli Alsvin i Eado Plus.Te na rosyjskich stronach świecą się już z napisem „Wkrótce”. 

nowy-rywal-skody-octavii
fot. Changan

Drugi z nich to bezpośredni rywal Skody Octavii. Samochód mierzy 4730 mm długości i ma rozstaw osi 2700 mm. W Chinach jako podstawa występuje z benzyną o mocy 128 KM lub turbodoładowanym silnikiem 1.4. Ma więc moc aż 158 KM, którą na drogę przenosi 7-stopniowy automat. 

Dobre osiągi i niskie spalanie

Auto waży zaledwie 1340 kg, nawet w najwyższej specyfikacji. Octavia może o takich wynikach tylko pomarzyć. Chińczycy tradycyjnie nie wspominają o dynamice. Ale zgodnie z tym, co dzieje się w Chinach, powinniśmy spodziewać się spalania na poziomie 6,4 l/100 km. 

nowy-rywal-skody-octavii
fot. Changan

Wyposażenie tradycyjnie już jest bogate nawet w najtańszych wersjach. Znajdziemy tam światła Full LED, cyfrową deskę rozdzielczą, czy 10,25-calowy wyświetlacz informacyjno-rozrywkowy. Oczywiście jest też automatyczna klima i masa asystentów kierowcy. Do tego elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika i pokładowy hotspot Wi-Fi.

W Chinach rywal Skody Octavii zaczyna się już od 41 000 zł. Nie ma więc nawet możliwości konkurować z trzy razy droższą Octavią, za którą trzeba zapłacić około 120 000 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News