Mazda pokazała najmniejszy model w historii! Pali 2,7 l/100 km i jest wyjątkowo tani - to będzie hit [ZDJĘCIA]

Mazda pokazała najmniejszy model w historii! Pali 2,7 l/100 km i jest wyjątkowo tani - to będzie hit [ZDJĘCIA]

mazda-carol-kei-car

Podaj dalej

Najnowsza Mazda to najmniejszy samochód w historii marki. Carol – bliźniaczy do Suzuki Alto, zostanie poddany gruntownej modernizacji w roku modelowym 2022. Będzie równie praktyczny i równie tani, co do tej pory. A to dziś mało spotykane. 

Mazda pokazała nowy kei car

Jeśli szukasz samochodu marki Mazda w USA, najmniejsze dostępne to sedan i hatchback Mazda3. Na całym świecie dostępna jest jeszcze Mazda2, ale nie w Ameryce Północnej. Stamtąd japoński producent wycofał ten model kilka lat temu. W pewnym sensie powrócił on w postaci Toyoty Yaris, ale został wycofany z produkcji przed rokiem modelowym 2021. 

mazda-carol-kei-car

Japońska marka ma jednak na swoim rodzimym rynku coś jeszcze mniejszego. Nazywany Mazda Carol, samochód doczeka się ogromnej aktualizacji w 2022 roku i nadal stanowi wejście producenta do kategorii „Kei”. Jeśli wygląda znajomo to dlatego, że jest to brat bliźniak Suzuki Alto. Jest on sprzedawany w Japonii i innych częściach świata. 

Odnowiona Mazda Carol mierzy dokładnie tyle samo, co Alto. Dzieli również silnik rzędowy o pojemności 653 cm3 R06A z Suzuki. Jest także łagodny hybrydowy układ napędowy R06D o pojemności 657 cm3. 

Świetne spalanie i niska cena

Co zaskakujące, istnieje wersja z napędem na wszystkie koła, ale najbardziej oszczędną konfiguracją jest 2WD MHEV, który spala… 2,7 l/100 km według cyklu WLTC. 

mazda-carol-kei-car

Współpraca między Suzuki i Mazdą w klasie Kei sięga lat 80-tych. Wtedy ta ostatnia ponownie weszła do tego segmentu. Podobny w strukturze nadwozia i stylistyce do swojego odpowiednika Suzuki, Carol zawsze różnił się od Alto wyposażeniem kabiny. 

Historia jest taka sama w roku modelowym 2022. Odkąd Suzuki zaprezentowało w grudniu 9. generację Alto, Mazda idzie w jej ślady z ósmą generacją Carola. Mazda dostępna będzie w japońskich salonach od połowy stycznia 2022 roku w cenie początkowej 35 000 zł. Wydaje się, że nie ma możliwości aby Mazda Carol pojawiła się gdziekolwiek poza Japonią, gdzie samochody typu Kei są niezwykle popularne. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News