Majówka 2020: Oto lista 5 rzeczy, które warto zrobić przed tegoroczną podróżą

Majówka 2020: Oto lista 5 rzeczy, które warto zrobić przed tegoroczną podróżą

Skoda Octavia

Podaj dalej

Majówka 2020. Tegoroczny weekend majowy z pewnością będzie inny od pozostałych. Niemniej jednak, znaleźliśmy się już w pierwszej fazie luzowania obostrzeń. Oznacza to, że kierowcy mogą wybrać się w podróż majówkową. Oto lista 5 rzeczy, o które musisz zadbać przed wyjazdem. 

Nasze samochody w ostatnich tygodniach więcej stały, niż jeździły. Wielu Polaków zdecydowało się zostać w domu zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia. Dziś jednak możemy wybrać się w podróż „turystyczną”, a nie tylko niezbędną do życia. Jak zatem przygotować swój samochód przed wycieczką?

 

Inspekcja

Nawet jeśli twój samochód w ostatnich tygodniach stał w garażu i osobiście doglądałeś, czy niczego mu nie brakuje, należy zachować ostrożność. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, ro zbadać lakier i każdy zakamarek samochodu. 

Złapmy więc swoją ulubioną latarkę i zbadajmy każdy zakamarek. Uważaj na pęknięcia, ślady przecieków, czy zużyte tuleje i przewody. Nie zapominaj także, że w trakcie kwarantanny w twoim samochodzie mógł swoje legowisko urządzić sobie nieproszony gość w postaci zwierzaka. Skrupulatna inspekcja swojego samochodu każdego roku to świetny sposób na to, aby niszczące się części nie powodowały dodatkowych uszkodzeń. 

Audi A6 Avant TFSIe

Najważniejszym systemem do sprawdzenia są hamulce. Wykonujemy więc pierwszy test na pedale. Siadamy na fotelu kierowcy i naciskamy pedał hamulca, dokładnie tak, jak byśmy chcieli zahamować przed skrzyżowaniem. Przytrzymaj pedał przez około 10 sekund, po czym wciśnij go mocniej. Pedał powinien pozostać stabilny, a nie przesuwać się w kierunku podłogi. 

Po tym teście sprawdź jeszcze raz układ hamulcowy w poszukiwaniu wycieków lub oznak wydostawania się płynu z układu. Przechodzimy więc do punktu drugiego. 

Czystość 

Nawet, jeśli twój samochód nie stał pod chmurką, z pewnością odrobinę się zakurzył. Poświęc więc trochę czasu, aby usunąć wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia zarówno z pomalowanych, jak i miękkich powierzchni. Dobra technika detailingowa nakazuje utrzymywać czystość tak wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. 

 

Możesz wykonać ten krok w tym samym czasie, co inspekcję, jednak lepiej, aby wykonywać te zadania oddzielnie, aby nie stracić koncentracji. Wszystkie tkaniny znajdujące się we wnętrzu najlepiej spryskać środkiem ochronnym i ułatwić sobie kolejne czyszczenia. 

Przygotuj się do startu

Silnik, który nie pracował od dłuższego czasu, może być zabrudzony. Upewnij się, że podzespoły są gotowe do ponownego uruchomienia. To przyczyni się do tego, że silnik będzie miał nie tylko dobre warunki do jazdy, ale także przedłużysz tym samym jego żywotność. 

Przepływ oleju w silniku zaczyna się od góry i idzie do dołu. Jeśli twój samochód stał przez dłuższy czas, jest bardzo mało prawdopodobne, by miał choć odrobinę oleju w górnej części silnika. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj nasmarowanie olejem górnej części silnika po zdjęciu pokrywy zaworów. 

 

Mamy nadzieję, że inspekcja wykazała, że przewody paliwowe były w dobrym stanie (jeśli nie, wymień je, a następnie wróć do tego punktu). Teraz czas na uzyskanie odpowiedniego ciśnienia paliwa w układzie. Najlepsza do tego zadania będzie elektryczna pompa, która pozwala zwiększyć ciśnienie. Jeśli nie masz pompy elektrycznej, odłącz zapłon, ciągnąc przewód cewki do dystrybutora.

Odpal silnik 

Teraz najbardziej radosna część tego poradnika, czyli odpalenie samochodu. Po uruchomieniu pozostaw silnik na biegu jałowym przez kilka minut, rozglądając się po komorze silnika pod kątem wycieków. Nasłuchuj również dziwnych dźwięków. Postaraj się zdiagnozować od razu każdą niepokojącą rzecz. 

 

Krótka przejażdżka

Wbij pierwszy bieg i zacznij powoli. Na przykład od podróży dookoła bloku lub ulicy. Zwróć uwagę na wszelkie dźwięki, lub wibracje, które wydają się niezwykłe. Zbadaj odpowiednio. 

To najlepsza droga do udanej podróży majówkowej. Kontynuuj obserwację swojego samochodu, a zostaniesz nagrodzony wieloma kilometrami bezproblemowego podróżowania. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News