Ile kosztuje wymiana baterii w Tesli? Niewyobrażalna suma pieniędzy. Można za to kupić nowy samochód!

Ile kosztuje wymiana baterii w Tesli? Niewyobrażalna suma pieniędzy. Można za to kupić nowy samochód!

Podaj dalej

Jedną z największych obaw kierowców samochodów elektrycznych jest duży koszt baterii, które je zasilają. Wszak małe akumulatory w samochodach benzynowych czy typu Diesel regularnie gasną, a duży pakiet akumulatorów jest najdroższą częścią w samochodzie elektrycznym. Koszt wymiany może być naprawdę dużym ciosem dla waszego portfela. Przykład? Faktura za wymianę akumulatora w samochodzie Tesla Model 3. Lepiej usiądźcie w swoich fotelach. 

Tesla i jej bateria – koszmarnie drogie

tesla-model-3-akumulator-diesel-2

Producenci pojazdów elektrycznych zwykle oferują hojne gwarancje na akumulatory swoich samochodów. Także Tesla. Ale jeśli uszkodzisz tę część, na przykład wjeżdżając w ogromną dziurę, będziesz musiał ponieść koszty. 

Portal Current Automotive zauważa, że większość gwarancji na akumulatory elektryków obejmuje co najmniej 8 lat lub 160 000 km. Jednakże, nadal jest dużo rzeczy, które mogą stać się z akumulatorem, a nie są objęte gwarancją. Wady i problemy produkcyjne zostaną usunięte za darmo, ale szkody, które wyrządzi właściciel, już nie bardzo. 

Ta konkretna Tesla uderzyła w skałę na drodze, co spowodowało uszkodzenie zestawu akumulatorów, które znajdują się pod spodem. Samochód trafił do serwisu, a uderzenie w kamień uznano za „inne siły zewnętrzne”. Właściciel otrzymał fakturę za regenerowany akumulator na… 16 000 dolarów (60 000 zł)!!!

tesla-model-3-akumulator-diesel-3

Łączny koszt naprawy wyniósł jednak 16 550 dolarów (62 000 zł), bowiem wymienione zostały także przednie elementy zderzaka i płyta poślizgowa. Koszt samej pracy wliczonej w fakturę wyniósł 2299 dolarów (8600 zł). Bowiem Tesla pobiera około 175 dolarów (650 zł) za godzinę pracy. 

Akumulator regenerowany

Akumulator regenerowany, dlaczego? Jest tam wiele drogich rzadkich minerałów, których ponowne użycie jest po prostu bardziej przyjazne dla środowiska. Mniejsze akumulatory w samochodach benzynowych czy typu Diesel są niemal w całości poddawane recyklingowi. Wszystko po to,  aby użyć ich ponownie, więc dlaczego i w tym przypadku nie skorzystać z takiej możliwości?

Co ciekawe, jak zauważa portal Current Automotive, gwarancja Tesli obejmuje uszkodzenia spowodowane pożarem akumulatora, nawet jeśli ten powstał w wyniku błędu kierowcy. Gdyby więc uderzenie w kamień wywołało pożar, kierowca mógłby skorzystać z naprawy gwarancyjnej. 

tesla, model 3

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News